Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Erdoğan'dan Rusya'ya mesajlar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Letonya gezisi sırasında Rusya'ya önemli mesajlar yolladı.  Ukrayna konusunda, "Şu anda bir barış sürecinin başlamış vaziyette. Temennimiz odur ki bu barış süreci, artık sürekli olur ve Ukrayna üzerinde farklı tasarruflar yapılmaz" diyen Erdoğan, Kırım'daki durum için ise "Kırım'da Rusya'nın oraya el koyma konusu, 'orada bizim tarihi haklarımız' gibi yaklaşımlarını kabullenmediğimizi kendilerine ifade ettik. Bunu Sayın Putin'e de söyledik" şeklinde konuştu. 

Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins'in konuğu olarak bu ülkeyi ziyaret eden Erdoğan, gazetecilerin sorularını da cevapladı.

Erdoğan, "Türkiye coğrafya olarak Irak ve Suriye'deki sorunlar ile Ukrayna ve Kırım'daki sorunların arasında. Bu durumda Moskova ile ilişkileriniz nasıl etkileniyor?" şeklindeki bir sıruyu yanıtlarken şöyle konuştu: 

"Türkiye açısından Ukrayna'daki gelişmelerdeki bir boyutun da Kırım olduğunu belirten Erdoğan, "Kırım'da Rusya'nın oraya el koyma konusu, 'orada bizim tarihi haklarımız' gibi yaklaşımlarını kabullenmediğimizi kendilerine ifade ettik. Bunu Sayın Putin'e de söyledik. Orada Kırım nüfusunun yüzde 14'ü Kırım Tatarıdır. Bunlarla ilgili tüm düşüncelerimizi kendileriyle paylaştık." 


 


Erdoğan, Türkiye'nin bir NATO ülkesi olduğunu kaydettikten sonra "NATO ülkesi olarak, bu noktadaki kanaatlerimiz de sonuç bildirgesinde yerini almıştır. Rusya'nın bölgede özellikle Ukrayna'ya yönelik ve Minsk sürecine yönelik attığı adımı da özellikle Başkan Poroşenko ile konuştuk. Aynı şekilde Sayın Putin'le de konuştuk. Artık, bu bölgenin bir barış havzası olarak devam etmesi gerektiğini, bu tür el koymaların, bu tür kan gözyaşı dökmenin hiçbir anlamı olmadığını da ifade ettik. Bu ifadelerimiz karşısında dünyadan da gelen birçok baskılar oldu" dedi.

Erdoğan sorunların çözümü yolunda iyimselriğini korduğunu vurgulayarak, ""Şu anda bir barış sürecinin başlamış vaziyette. Temennimiz o dur ki bu barış süreci, artık sürekli olur ve Ukrayna üzerinde farklı tasarruflar yapılmaz. Görüşmelerimiz devam ediyor ve devam edecektir" diye ekledi.

24.10.2014

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi