Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

AB'den 8. yaptırım paketi

Avrupa Birliği, Rusya'ya karşı 8. yaptırım paketini onayladı. Pakette Rus petrolüne tavan fiyat uygulanması da yer alıyor. Rusya'ya kömür, silah yapımında kullanılabilecek elektronik bileşen, havacılık sektöründe kullanılan teknik parçalar ve bir dizi kimyasal maddenin satışına da yasak getirildi. Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin vatandaşlarının Rus devlet işletmelerinde yönetici pozisyon üstlenmeleri de yasaklandı.
 
Ayrıca Avrupa'da yerleşik kripto para servisleri, Rusya vatandaşlarının ve Rusya'da yerleşik kişilerin kripto cüzdanlarına hizmet veremeyecek.
 
Öte yandan Sputnik, yaptırımların ayrıntısını şöyle listeledi:
 
Yeni yaptırımlarla birlikte, deniz yoluyla ham petrol ve petrol ürünü sevkiyatı yasaklanacak.
 
Yaptırımları atlatmaya yönelik mekanizmalarda yer alanlar cezalandırılacak.
 
AB vatandaşlarının Rus devlet firmalarında üst düzey pozisyonlarda yer almaları yasaklanacak.
 
Bununla beraber Rusya vatandaşlarına kripto hizmeti sunulması da yasaklar arasında.
 
Rus firmalarına bilişim teknolojileri, mühendislik ve hukuki danışmanlık hizmeti verilmesi mümkün olmayacak.
 
Yaptırımlar dahilinde Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporojye bölgelerine dönük kısıtlamalar genişletilecek.
 
Rusya'ya ateşli silah, askeri araç ve teçhizat satışına yasak getirilecek.
 
AB Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, "Yaptırımlarımız (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin'in sistemini sert bir şekilde vuruyor. Ve gerilimi tırmandırma yönünde atılan son adımların bedelini Kremlin'e ödetmeye kararlıyız. Rusya'ya karşı 8. yaptırım paketimizin AB konseyi tarafından kabul edilmesini memnuniyetle karşılıyoruz" denildi.
 
Bu arada Bulgaristan, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum nedeniyle yakıt tedarikini ambargodan muaf tutulacak.
 
Devlet basın servisinin Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamaya göre, enerji krizi yaşayan Bulgaristan, hükümet kurumlarının çalışmasını sağlamak için Rus yakıtına yönelik AB yaptırımlarını geçici olarak durduracak. Rapora göre, otomotiv yakıtı tedarik eden Rus şirketleri, ülkedeki kıtlıklar nedeniyle 2024 yılı sonuna kadar ambargodan muaf tutulacak:
 
“10 Ekim 2022'den sonra Rusya Federasyonu'ndan otomotiv yakıtı tedarikçileri ile yeni devlet sözleşmeleri ve çerçeve anlaşmaları yapılmasına izin veriliyor. Devlet organlarının ve motor yakıtı gerektiren diğer yapıların normal çalışmasını sağlama ihtiyacı nedeniyle bir istisna getirildi. Alınan karar, kamu düzenini, Bulgaristan vatandaşlarının yaşam ve sağlığını ve ulusal güvenliği korumak için alındı."
 
Yasak, 31 Aralık 2024'te tekrar yürürlüğe girecek.
 
6.10.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Nükleer savaşa ihtimal veriyor musunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi