Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Putin tarih öğretmeniyle Pugaçov İsyanı'nı tartıştı

Rusya'da Yılın Öğretmeni ödül törenine Vladimir Putin'le bir tarih öğretmeni arasındaki ilginç diyalog damgasını vurdu. Putin tarih öğretmeni Artyom Malinin'le sohbeti sırasında öğretmene birden "Pugaçov ayaklanması hakkında ne düşünüyorsunuz? Öğrencilerinize bu konuda ne anlatıyorsunuz?" diye sordu.
 
Kommersant'ın Kremlin muhabiri Andrey Kolesnikov'un aktardığına göre, öğretrmen Malinin cevabına "ayaklanmaların durduk yere çıkmadığını" söyleyerek başladı ve isyanın ana sebebi olarak toprak köleliği sisteminin ağır koşullarına işaret etti. 
 
Tarih öğretmeni, "Başkalarına da saygı göstermek gerekir, toplumun üyelerinin fikirlerine saygı göstermek gerekir, o zaman daha az çatışma çıkar ve tarihte dramatik diyebileceğimiz olaylar daha az yaşanır," şeklinde konuştu.
 
Kommersant, Putin'in bu cevaptan tatmin olmadığını ve bir kere daha "asıl sebebi" sorduğunu aktarıyor.
 
Habere göre, tarih öğretmeni Malinin ise ilk cevabında ısrar ederek temel faktörün ağır toprak köleliği şartları olduğunu tekrar etti. Malinin daha sonra "Pugaçov'un toplumdaki hoşnutsuzluk dalgasını yakalamayı başarmış bir lider" olduğunu da söyledi.
 
Malinin'in "Sorunuzu cevaplayabildim mi?" sorusuna Putin, "Kısmen" yanıtını verdi.
 
Çariçe II. Katerina devrinde, 1773-75 arasında Kazak lider Yemelyan Pugaçov önderliğindeki geniş halk tabanlı isyan Rusya'da Pugaçov İsyanı olarak biliniyor.
 
7.10.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Nükleer savaşa ihtimal veriyor musunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi