Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Rusya'ya katılım referandumu: İlk gün sonuçları açıklandı

Tek yanlı bağımsızlık ilan eden Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri (DPR ve LPR) ile Herson ve Zaporojye bölgelerinde Rusya Federasyonu'na katılım amaclı referandumar cuma günü başladı. İlk günün katılım sonuçları Rus ajansları tarafından açıklandı.
 
İzvetsiya'dakai habere göre,  Lugansk Seçim Kurulu, dün akşam saat 20.00'de 298 bn kişiden fazla kişinin oy kullandığını ve seçmen katılımının % 21,97 olduğunu söyledi.
 
Donteks 370 bin oy ile % 23.64 katılım bildirdi. Seçim kurulu, "İlk gün seçmenlerden herhangi bir şikayet gelmediğini ve herhangi bir ihal bilgisi olmadığını" duyurdu.
 
Zaporojye bölgesinde, yurtdışındaki oylama da dikkate alındığında ilk günkü katılım % 20,52 olarak açıklandı. Bölge seçim komisyonu başkanı Galina Katyuşçenko'ya göre, yurtdışındaki referandumda 8 bin 370 kişi oy kullandı.
 
Herson Bölgesi Seçim Komisyonu Başkanı Marina Zakharova, seçim komisyonunun referandumun ilk gününün sonuçlarının ardından % 15.31'lik bir katılım kaydettiğini söyledi. Yetkilii "Oylama, cephe hatları da dahil olmak üzere bölge genelinde gerçekleşti" dedi.
 
Referandumlar 27 Eylül'de sona erecek.
 
Rusya'da devlete ait kamuoyu araştırmaları kurumu VTsIOM tarafından yapılan bir ankete göre, referanduma katılmayı planlayan DPR ve LPR sakinlerinin %97'si cumhuriyetlerin Rusya Federasyonu ile birleşmesi için oy kullanacak. Bu ankete göre Zaporojye bölgesinde % 87, Herson bölgesinde % 89'u Rusya Federasyonu'na katılma kararını destekliyor.
 
21 Eylül'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, referandumda verilecek kararı destekleyeceğini açıkladı.
 
24.9.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Nükleer savaşa ihtimal veriyor musunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi