Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da dövizde olanların alım gücü yüzde 30 düştü

Yüksek enflasyon ve rublenin değer kazanması, bankalardan nakit çekme güçlüğü yüzünden elverişli kur olmaması, Rusya’da dolar ve euro birikimlerinin alım gücünde önemli ölçüde düşüşe yol açtı.
 
Nezavisimaya Gazeta’nın haberine göre, Rusya karşıtı yaptırımların ardından ülkede dolar birikimlerinin reel değerinde yüzde 25 düşüş kaydedildi.
 
ABD, Avrupa ve Rusya’daki yüksek enflasyon ve döviz kurlarının ruble karşısında düşmesi, dolar ve euro birikimlerinin alım gücünü azalmasını tetikleyen faktörler oldu.
 
Rusya Merkez Bankası, nakit döviz çekme sınırlamasını altı ay süreliğine uzatma kararı aldı.
 
Sayıştay Başkanı Aleksey Kudrin, yaptırımlar başlamadan önce, Rusya vatandaşlarına birikimlerinin üçte birini ruble, üçte birini dolar, üçte birini euro’da tutmaları tavsiyesinde bulunmuştu.
 
Rusya vatandaşlarının yastık altındaki dolar birikimlerinin toplamının 85 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Dolar mevduatlarının toplamı ise yaklaşık 90 milyar dolar.
 
TeleTrade şirketi başanalisti Mark Goyhman, “Döviz birikimleriyle ilgili durum çok olumsuz. Dolar ve euro tasarrufları olan çoğu kişi, ruble cinsinden fiyat artışlarını telafi etmek ve hatta pasif nominal gelir edle etmek istiyordu. Ancak bu yıl henüz bu mümkün olmadı” dedi.
 
Goyhman, Rusya’da doların alım gücündeki düşüşün 2022 başından itibaren yüzde 30'u bulduğu tespitini paylaştı.
 
6.8.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi