Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Eurovision'u Ukrayna kazandı, Zelenskiy: "Seneye final Mariupol'de"

İtalya'nın Torino şehrinde yapılan Eurovision şarkı yarışmasını Ukrayna'yı temsil eden Kalush Orchestra kazandı. 41 ülkenin katıldığı yarışmada Norveç, İsviçre, Yunanistan, Ermenistan, Ukrayna, İzlanda, Moldova, Litvanya, Hollanda, Portekiz, Çekya, Belçika, Polonya, Azerbaycan, Estonya, Finlandiya, İsveç, Avustralya, Sırbistan ve Romanya finale kaldı.
 
Ukrayna'yı temsil eden Kalush Orchestra, "Stefania" şarkısıyla yarışmayı 631 oyla birinci sırada tamamladı. İngiltere'den Sam Ryder 466 oyla ikinci,İspanya'dan Chanel üçüncü oldu. 
 
Ekip, solist Oleg Psyuk'un annesine ve tüm Ukraynalı annelere ithaf edilen Stefania şarkısını seslendirdi. 2019 yılında kurulan grup, folk ve hip-hop harmanlayan bir müzik icra ediyor. 
 
Bu, Ukrayna'nın Eurovision'daki üçüncü zaferi. 2004'te Türkiye'deki finalde şarkıcı Ruslana, Wild Dances şarkısıyla, 2016'da şarkıcı Jamala "1944" şarkısıyla kazandı .
 
 
Eurovision şartlarına göre, bir sonraki finalin, kazanan ülkede yapılması gerekiyor. Bu durumda 2023 finalinin adresi Ukrayna.
 
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Telegram kanalında zafer için Kalush Orkestrası üyelerine ve yarışmada oylarıyla müzisyenleri destekleyen seyircilere teşekkür etti, final için Mariupol şehrini adresi gösterdi.
 
Kalush Orkestrası'nın solisti Oleg Psyuk, sahnedeki Eurovision'daki performansını Ukrayna'ya destek çağrısıyla sonlandırdı. Rus medyasında, "Bu jest, siyasi ifadelerin yasak olduğu yarışma kurallarının ihlali olarak değerlendirildi" yorumları yer aldı
 
Yarışmanın organizatörü Avrupa Yayın Birliği (EBU), Alman ajansı dpa'ya demecinde, "Ukrayna'aki durum bağlamında, müzisyenin sözlerinin siyasi değil insani nitelikte kabul edildiğini" duyurdu.
 
Rusya, Ukrayna'daki askeri operasyon nedeniyle bu yılki yarışmadan ihraç edilmişti.
 
Organizatörler, "milletler arasında çeşitliliği ve dostluğu teşvik eden yarışmanın siyaseti dışarıda tuttuğunu" söylese de, yarışmaya geçmişte de siyaset etki yapmıştı.
 
1956'da yalnızca yedi ülke ile başlayan yarışmaya siyaset ve çatışmalar daha önce de gölge düşürmüştü. 1974'teki Kıbrıs Barış Harekatı üzerine Yunanistan yarışmayı boykot etmişti.
 
2019'da Ukrayna'yı temsil edecek olan yarışmacı Kiev hükümetinin siyasi propaganda aracı olmayı reddettiğini belirterek yarışmadan çekilmişti. Yarışmacı, ülkesinin Rusya'da konser vermesini yasaklayan bir sözleşmeye imza atmaya zorladığını açıklamış ve "Ben müzisyenim, siyaset için araç değil" ifadeleriyle kararını gerekçelendirmişti.
 
Geçen yıl düzenlenen yarışmada ise Avrupa Birliği'nin yaptırımlarına hedef olan Belarus'un adayı şarkı sözleri nedeniyle yarışmadan men edilmişti.
 
Türkiye ise 2013 yılından bu yana Eurovision katılmıyor. Türkiye son olarak 2012 yılında Can Bonomo'yla yarışmada yer almıştı.
 
15.5.2022
 
 
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi