Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Lenin'in 'frengiden ölümü' tartışılıyor

Sovyetler Birliği'nin kurucusu Vladimir Lenin'in ölümüyle ilgili bazı belgelerin üstündeki gizlilik kararı kaldırıldı. Moskovski Komsomolets gazetesinin haberine göre, Lenin'in doktorlarının tuttuğu hastalık dosyasından 410 sayfalık bir bölüm Moskova Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesi hocalarından Valeri Novoselov'un incelemesine sunuldu.
 
Gazeteye konuşan Novoselov, Sovyet liderinin anevrizma sonucu meydana gelen beyin kanaması neticesinde öldüğü kanaatine varıldığını söyledi. Lenin'in doktorlarına göre anevrizmanın sebebi nörovasküler sifiliz (nirosifiliz-frengi).
 
Ancak Novoselov doktorların politik çekincelerle cinsel yolla bulaşan bir hastalığa işaret eden bu ifadeyi resmi belgelere açıkça yazamadığını, bunun yerine Rusçada anlamlı bir karşılığı olmayan Almanca bir ifade kullandıkların belirtiyor.
 
Habere göre, belgelerin tamamının üstündeki gizlilik Lenin'in 100'üncü ölüm yıldönümünde, yani 21 Ocak 2024'te kaldırılacak.
 
Dönemin resmi söyleminde Lenin'in ölüm sebebi 1918'de maruz kaldığı suikast girişimi sırasında aldığı yaraların tam olarak iyileşmemesi olarak gösteriliyordu.
 
Nörosifiliz nedir?
 
Vikipedi'ya göre, Nörosifiliz, treponema pallidum bakterisinin neden olduğu bir beyin veya omurilik enfeksiyonudur. Genellikle ilk enfeksiyondan 10 veya 20 yıl sonra , kronik ve tedavi edilmeyen sifiliz hastalarında oluşur.
 
Depresyon, mani, psikoz, kişilik değişiklikleri, deliryum ve demans başta olmak üzere hemen hemen tüm psikiyatrik bozuklukları taklit edebilir. Nörosifilizin birçok psikiyatrik hastalığa benzer görünüm gösterebilmesi, tanı karmaşası yaratması bu hastalığı gizemli bir hale getirmektedir. Ayrıca, antibiyotik kullanımı hastalığın doğal gidişini değiştirerek, nörosifilizin farklı klinik görünümlerde ortaya çıkmasına neden olabilir.
 
22.1.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi