Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

İnşaat malzemesi fiyatları fırladı

Rusya’da salgın sonrası konutlara olan talepteki artışla birlikte inşaat malzemeleri fiyatları yükselmeye devam ediyor. Devlet İstatistik Servisi (Rosstat) verilerine göre,  inşaat malzemeleri mayısta ortalama yüzde 5 pahalandı. Sene başından bu yana artış yüzde 12’yi buldu.

Mayıs ayında hazır beton fiyatının yüzde 10 arttığı, m3 fiyatının 4 bin rubleye ulaştığı bildirildi. 

Sunta fiyatları yüzde 16, OSB levhalar ve metalik fayanslar yüzde 10 pahalandı. 
 
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, fiyatlardaki artışı pandemi sonrası yapı malzemelerine yönelik artan talebe bağladı. 
 
Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, inşaat malzemeleri fiyatlarının yükselmesinin konut satışlarındaki “patlama” ile bağlantılı olduğu belirtti. 
 
Konutlara olan talepteki artışın yüzde 6,5 faizli indirimli ipotek kredilerinden sonra başladığına dikkat çeken Nabiullina, fiyatlardaki artışın geçici olduğunu öngördü.

Salgında göçmenlerdeki azlama nedeniyle iş gücü maliyetlerindeki artışın da inşaat sektöründe fiyatlara yansıdığı belirtiliyor. 
 
Beton Üreticileri Birliği, beton fiyatlarında henüz düşüş beklenmediğini, ham madde maliyetlerinin ve nakliye fiyatlarının artmaya devam ettiğini açıkladı.
 
Ivashkevich Hospitality CEO'su Stanislav İvaşkeviç ise beton ve metal yapı malzemelerinin fiyatlarındaki artışa işaret ederek, “Beton yüzde 20, metal fiyatları yüzde 50’ye kadar arttı. Hatta yüzde 70 diyenler de var. Daha önce böyle sert bir artış görmedik. Bir motel projesini önceden 100 milyon ruble olarak hesaplarken, fimdi fiyatımız 120 milyon rubleye yükseldi. 130 milyon olmasından korkuyoruz” dedi.
 
14.6.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi