Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'dan Türkiye'ye: Petrol, gaz derken şimdi de sağlıklı besin!

Moskova Belediyesi, başkent sınırları içerisindeki işletmelerin 2020'de 183 bin tonun üzerinde sağlıklı beslenme ürünü ihraç ettiğini açıkladı. Moskovalı şirketlerin en çok sattığı ürünler gıda takviyesi, müsli, kuruyemiş karışımları ve meyve suları olurken en büyük müşterilerinden biri  Kazakistan ve Belarus'la birlikte Türkiye.
 
Belediye yetkilileri şirketlerin bu ihracatlardan 154 milyon dolardan fazla gelir elde ettiğine dikkat çekiyor. Sağlıklı beslenme ürünleri ihracatında 2019'a kıyasla artış oranı parasal bazda yüzde 41 olarak gerçekleşti. Ülkenin bu alandaki tüm ihracatının yüzde 12'sinin Moskovalı şirketlerce yapıldığı belirtiliyor.
 
Moskovalı şirketlerin en çok ihraç ettiği sağlıklı yaşam ürünlerinden biri de buğday kepeği. Yetkililer bu ürünün en büyük müşterisinin yine Türkiye olduğunu söylüyor. Türkiye'nin buğday kepeğine ödediği para ise yaklaşık 19 milyon dolar.
 
15.5.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi