Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Rusya'da kaç Türk vatandaşı var?

Başkent Moskova’da şu an 789 bin yabancı ülke vatandaşının yaşadığı, bir yıl önce ise bu rakamın 1 milyonu geçtiği bildirildi.

 
Rusya İçişleri Bakanlığı Göç Dairesi Başkanı Dmitri Sergiyenko çoğuluğu Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan vatandaşlarının oluşturduğunu söyledi.
 
RIA'nın aktardığına göre Sergiyenko, Moskova'da Güvenlik, Göç Politikası ve Etnik İlişkiler Komisyonu toplantısında yaptığı açıklamada, "Moskova'daki yabancı ülke vatandaşlarının sayısı bir yıl öncesine kıyasla yüzde 21 oranında azalarak 789 bine düştü. Geçen yılın aynı döneminde bir milyondan fazla yabancı yaşıyordu” dedi.
 
Bu kişilerin yüzde 93’ünün, vize gerektirmeyen BDT ülkelerinden gelenler olduğu bildirildi.
 
Buna göre yabancıların  yüzde 30’u Kırgızistan, yüzde 27’si Özbekistan ve yüze 20’si Tacikistan’dan gelenler.
 
Rusya'ya vize ile gelen yabancılar arasında ise Türk vatandaşları ilk üçte.
 
Rakamlar açıklanmamakla birlikte, bu kişilerin yüzde 13’ünün Çin, yaklaşık yüzde 10’arlık bölümünün ise Türkiye ve Vietnam’dan gelenler olduğu bildirildi.
 
Bu durumda Rusya Federasyonu’a geçen yıl vize ile giriş yapan Türk vatandaşlarının sayısı “70 bine yakın” olarak hesaplanıyor. Haberde tam bir netlik olmasa da, bunun hem Rusya’da daimi olarak çalışarak yaşayanları, hem de turistik vizeyle geçici ziyarette bulunanları kapsayan bir rakam olduğu tahmin ediliyor. Daha önce medyaya yansıyan bilgilerde Rusya’da yaşayan Türk vatandaşlarının sayısı “40 bin civarında” olarak tahmin edilmişti.

27.4.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi