Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Biden aradı, ruble güçlendi ama mayısta fırtına bekleniyor

Rusya-Ukrayna gerginliği, Moskova’ya yönelik yeni yaptırım ihtimali ve gelişmekte olan piyasalardan olası sermaye çıkışının önümüzdeki ay rublede sert düşüşe yol açabileceği tahmin ediliyor.

Rusya’da son bir ayda dolar kuru 73’ten 77 rubleye kadar çıkarken, dün sürpriz şekilde Biden'ın Putin'i arayarak "tarafsız bir ülkede görülmeye davet etmesi" piyasalarda güel haber olarak fiyatlandı. Bu telefonun ardından dolar rubleye karşı yüzde 1,3 değerlendi, 1 dolar 76.3 rubleye kadar düştü. 
 
Ancak zmanlar önümüzdeki dönemde rublenin değer kaybının hızlanabileceğini öngörüyor.
 
Jeopolitik risklerin yanı sıra, petrol fiyatlarındaki düşüşün de rubleye yansıdığına işaret ediliyor.
 
Ayrıca, mart ayında Rusya’ya yönelik yaptırım risklerinin artması sonrası yabancı yatırımcıların Rusya varlıklarından çıkışının hızlandığı belirtiliyor.
 
Hamilton adlı analiz kuruluşunun uzmanı Anton Grinşteyn, Moskovski Komsomolets’e yaptığı değerlendirmede, “Maalesef, Rusya vatandaşlarını sevindirecek bir durum yok. Rublenin değer kaybı devam edebilir, hatta hızlanabilir de. Yeni ABD yönetiminin Rusya’ya yaklaşımının iyi yönde değişeceğini öngörmek güç” dedi.
 
ABD’nin İran ile nükleer anlaşma konusunda el sıkışarak, İran petrolünü yeniden uluslararası piyasaya sürmeye çalıştığını belirten uzman, bunun gerçekleşmesi halinde petrol fiyatlarının yüzde 15-20 düşebileceğine dikkat çekti.
 
Grinşteyn, petrol fiyatlarındaki olası düşüşün Rusya’nın kamu bütçesini zora sokacağını, ayrıca gelişmekte olan ülke piyasalarından sermaye çıkışını tetikleyerek de rubleyi olumsuz etkileyeceğini tahmin etti.
 
14.4.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi