Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Korona günlerinde halet-i ruhiyemiz: Depresyon ne kadar sürecek?

İzvestiya gazetesine konuşan psikiyatr doktor Andrey Şmiloviç, Rusya'da şu anda insanların ruh halinin ilk karantina dönemine kıyasla daha kötü olduğunu söyledi. Şmiloviç, psikiyatrik yardıma ihtiyaç duyan insan sayısının her geçen gün arttığına dikkat çekerek, pandemi depresyonunun özellikle ergenlik dönemindekileri ve yaşlıları daha olumsuz etkilediğini belirtiyor. 
 
Şmiloviç'e göre, durumu ağırlaştıran bir diğer etken de ülkede yeterince uzman olmaması ve psikiyatrik tedavinin OMS tabir edilen genel sağlık sigortası kapsamına girmemesi. Hastalığa yakalanıp atlatanların yaşadığı nörolojik şikayetler de problemin bir başka cephesi.
 
Andrey Şmiloviç, salgının ilk günlerine kıyasla psikiyatri vakalarında artış yaşanmasını, pandeminin sosyal ve ekonomik sonuçlarına bağlıyor. İşini, aile bireylerini ya da tanıdıklarını kaybeden çok fazla insan var. Bu nedenle pek çok kişide anksiyete, fobi, hipokondri, depresyon ve benzeri bozukluklar ortaya çıkmış.
 
Şmiloviç, pandemi bugün sona erse bile ortaya çıkardığı psikiyatrik problemlerin en az birkaç yıl daha devam edeceğini ve insanların tedavisinin zaman alacağını söylüyor.
 
14.4.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi