Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Neden Bitcoin altından daha popüler?

Rusya’da en çok tercih edilen bireysel yatırım araçlar belirlendi. Altının son dönemde uluslararası piyasalarda gördüğü rağnete rağmen Rusya'da mevduat, gayrimenkul ve Bitcoin’den sonra altıncı sırada yer aldığı görüldü. Dünya Altın Konseyinin (WGC) araştırmasına göre, Rusya’da bugün bireysel yatırımda bulunan kişilerin yalnıca yüzde 16’sı altını tercih ediyor.

Ülkede en popüler yatırım araçlarının başında ise döviz, emlak, hayat sigortası ve kripto para geliyor.
 
Döviz yatırımı yapanların yüzde 78’i birikimlerini dolarda, yüzde 56’sı euro’da tutuyor.
 
Diğer yandan anket, altının Rusya’da güvenilir bir yatırım aracı olarak görüldüğünü gösterdi. Anket katılımcılarının yüzde 75’i altının hiçbir zaman değerini kaybetmeyeceğini, yüzde 68’i enflasyon ve döviz kurlarındaki dalgalanmalara karşı güvence sağladığını, yüzde 52’si ise yabancı para birimlerinden daha güvenilir olduğunu söyledi.
 
Rusya’da bireysel yatırım aracı olarak altına sahip olanların çoğunu 25-34 yaş grubundakiler oluşturuyor.
 
Ülkedeki bireysel yatırımcıların yüzde 79’u ileride altına yatırım yapmayı planladığını söylüyor.
 
Şu anda altının Rusya'da gözde bir yatırım aracı olmamasının iki temel nedeni bulunuyor. Birincisi fiziki altın alışverişinde yüzde 20 oranında KDV uygulanması. Bu, dünyada altın ticaretinde uygulanan en yüksek vergi. Diğer yandan Ruslar arasında hala fiziki "sahte altın" endişesi yaygın. Diğer yandan fiziki olmasa da altın alım satımında bireylerin gerir vergisi ödememesi için emlakta olduğu gibi en az üç yıl mülkiyetinde tutması gerekiyor. 
 
21.10.2020
 
 
 
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi