Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'da şekerli gıdalara savaş: Yüzde 5'ten fazlasına özel etiket gündemde

Rusya'da bir sivil toplum örgütü Sanayi ve Ticaret ve Sağlık bakanlıklarına başvuruda bulunarak yüzde 5'ten fazla şeker içeren bütün ürünlere özel bir işaret konulmasını önerdi. Hukuk Toplumu Geliştirme Enstitüsü adlı kuruluşun sunduğu öneride söz konusu işaretin ürünün ön yüzünde en az yüzde 20'lik alan kaplaması da istendi.

Konuyu haberleştiren İzvestiya gazetesi, önerinin Duma'nın yanı sıra iş çevrelerinden de destek gördüğünü yazıyor.

Rusya 2018'de Svetofor (Trafik Işığı) adı verilen gönüllü bir etiket uygulaması başlatmıştı. Ancak ürünlerin içerdikleri yağ, trans yağ, tuz ve şeker bilgisine göre, yeşilden kırmızıya giden renklerle işaretlenmesini öngören uygulama yaygınlık kazanmamıştı.

Svetofor sistemine göre, şekerde tehlike sınırı yüzde 22,5 olarak belirlenmişti. Yüzde 5 ile 22,5 arasında şeker içeren bir ürün "sarı" renkle etiketleniyor.

Hukuk Toplumunu Geliştirme Enstitüsü yetkilileri, Svetofor uygulamasının kabul görmemesini, uygulamanın zorunlu tutulmamasını ve kararın üreticilere bırakılmasına bağlıyor. Gazeteye konuşan enstitünün genel direktörü Darya Gladış, son 3 yılda Rusya'da ortalama bir çocuk kahvaltısının yüzde 18 daha şekerli hale geldiğine dikkat çekti.

20.10.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi