Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'da sigara fiyatı ne olacak?

Sigarayla mücadelenin giderek artırıldığı Rusya’da, tütün mamullerine 2021'den itibaren yürürlüğe girecek yüksek zamlar tartışma yarattı. Sigarada özel tüketim vergisinin yüzde 20 artırılmasının ardından ortalama paket fiyatının yaklaşık 140 rubleye (yaklaşık 14,2 lira) çıkacağı hesaplandı. 
 

Sayıştay raporunda, sigara fiyatlarındaki büyük zam sonrası, Avrasya Ekonomik Topluluğu ülkelerinden Rusya’ya sigara kaçakçılığında artış beklendiği uyarısı yapıldı. Ülkeye getirilen kaçak tütün mamullerinin oranının yüzde 10 ila 20 arasında artabileceği belirtildi.

Maliye Bakan Yardımcısı Aleksey Sazanov ise zam kararının hükümetin sigarayla mücadele adımları kapsamında alındığına işaret ederek, “Sigaralar ne kadar pahalı olursa, ülkede sigara tüketimi o kadar azalır" dedi.

Bazı uzmanlar ise tiryakilerin zamlar sonrası sigarayı bırakmayacakları, daha ucuz ürünlere yönelebilecekleri görüşünde. 

2019 verilerine göre Rusya’da sahte tütün mamullerinin oranı yüzde 10,3 seviyesinde. 

Rusya Maliye Bakanlığı, koronavirüs salgını nedeniyle bütçe gelirlerinde yaşanan düşüşün önüne geçebilmek için sigaraya yüksek zam yapma kararı almıştı.

19.10.2020
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi