Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Sovyet filesi 'avoska' geri döndü

Sovyetler Birliği'nde gündelik hayatın simgesi olmuş file çanta "avoska", çevre bilincinin artmasıyla ikinci baharını mı yaşıyor? Çevreye verdiği zarar nedeniyle plastik poşet kullanımının azaltılmaya çalışıldığı günümüzde avoskalar soruna çözüm olabilir. Peki nedir avoska?

Adını Rusça avos (belki) kelimesinden alan avoska çanta, insanın "belki lazım olur" diyerek kolayca yanında taşıyabileceği, hatta cebe bile sığan bir fileden ibaret. Buna rağmen 70 kilograma kadar yük taşıyabiliyor.

Avoskaların tek dezavantajı içinde ne olduğunun dışarıdan görülebilmesi.

Altın çağını 1930'larda yaşayan ve milyonlarca üretilen avoskalar, 1970'lerde plastik poşetlerin çıkmasından sonra popülerliklerini yitirmeye başladılar.

Ancak son yıllarda çevre bilincinin artması avoskalara ikinci bir şans daha tanıdı. Günümüz Rusyası'nda 150 ruble yani 2 dolara işlevsel ve şık bir avoska satın almak mümkün.

Bu basit Sovyet icadı ünlü markaları da etkilemişe benziyor. Prada, Kenzo, Stella McCartney gibi markaların avoskalardan esinlenerek ürettiği çantaların fiyatı da 30 bin ruble civarında, yani 3 bin TL.

18.9.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi