Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'da rekor: 600 milyar dolar rezerv

Rusya, hem ekonomik yaptırımlar hem de koronavirüs pandemiisi yüzünden en zorlu günleri yaşadığı dönemde, rezervleri ile yeni bir rekora imza atmayı başardı. Rusya Merkez Bankası, 7 Ağustos itibarı ile rezervlerin 600 milyarı aştığını ve 600,7 milyar dolara ulaştığını resmen açıkladı.

Böylece 2008 ağustos ayındaki 598,1 milyar dolarlık rekor geride bırakılmış oldu. 

Ağustosun ilk haftasında, altının ons fiyatının 2 bin doların üzerine çıkması sayesinde Rusya'nın rezervleri yüzde 1,5 artışla 8.9 milyar dolar yükseldi.

TürkRus.Com hafta başında "olası rekoru" şu haberle duyurmuştu:


Rusya Merkez Bankası’nın altın ve döviz rezervlerinde 12 yıl aradan sonra yeni bir rekor kırılabileceği tahmin ediliyor. Rusya’nın rezervleri haziranda 22,88 milyar dolar artarak 591,8 milyar dolara yükseldi. Dün altın piyasasındaki sert düşüş devam etmez ve fiyatlar yeniden 2 binin üstüne gelirse, uzmanlar rezervlerin ağustos ayında, 2008 yılındaki 598,1 milyar dolar seviyesini geride bırakarak yeni bir rekor kırabileceğini belirtiyor. 

Ajansın görüşlerini aldığı analistler, euro kurundaki ve altın fiyatlarındaki artışı rezervlerin yükselmenin başlıca nedenleri olarak gösteriyor

2020’nin başı itibarıyla Rusya’nın rezerlerinin yüzde 30,8’i euro, yüzde 24,5’i dolar, yüzde 19,5’i altından oluşuyor.

Son bir haftada altın fiyatlarındaki artışla birlikte Rusya'nın rezerv büyüklüğü yüzde 1,6 oranında, yani 9,1 milyar dolar daha büyümüştü. Ancak altın fiyatları dün yüzde 5'den fazla düşerek son 7 yılda bir günlük en yüksek gerilemeyi yaşadı. 

Novaya Gazeta'nın konuyla ilgili görüşlerine başvurduğu uzmanlar, Rusya'nın altın rezervleri sayesinde yaptırımlara karşı iyi bir koruma kalkanı edindiği görüşünde.

Uluslararası rezervler, altın, özel borçlanma hakları ve İMF nezdindeki rezerv pozisyonlardan oluşuyor. Rusya'nın rezervlerinin 598,1 milyar doları geçmesi durumunda 2008 yılında kaydedilen rezerv rekoru kırılmış olacak.

Uzmanların tahmini bu rekorun Ağutos ortası itibarıyla kırılacağı yönünde.

Deutsche Bank uzmanları, Rus Ural petrolünün varil fiyatının 15 dolar olması halinde, Rusya’nın Ulusal Refah Fonu rezervlerinin iki yıl iinde tükenebileceğini öngörmüştü. Nisan 2020 itibarıyla bu fonda 120 milyar dolar bulunuyor.

Rusya’nın altın ve döviz rezervleri 2008 Ağustos döneminde 598,1 milyar dolar seviyesine yükselmişti. Bu tarihten sonra Gürcistan ile yaşanan savaş ve ardından gelen yaptıtımlarlla rezervler hızla düşüşe geçmişti.
  

12.8.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi