Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'da emsal karar: Köpek katiline af yok, en üst sınırdan 3 yıl hapis

Bugüne kadar hep "ertelenen", hapis cezasına dönüşmeyen hayvanlara karşı işlenen suçlarla ilgili ceza uygulamalarında emsal yaratacak karar Rusya'dan geldi:  Novosibirsk Bölge Mahkemesi, geçtiğimiz yıl Şanti adlı köpeği öldüren Sergey Korsukov adlı şahsa 3 yıl 15 gün hapis cezası verdi. Korsukov'un Şanti'ye önce tecavüz ettiği, ardından hayvanı boğarak öldürdüğü ortaya çıkmıştı.

İzvestiya, mahkemenin Korsukov'a en üst limitten ceza verdiğini, bu bakımdan kararın örnek niteliğinde olduğunu yazıyor. Gazeteye konuşan avukatlar, Rusya Ceza Yasası'nda hayvanlara eziyete ceza öngörüldüğünü, ancak pratikte işlenen suçların cezasız kaldığını söyledi.

Rusya'da 2017 yılına kadar hayvanları öldüren kişilere sadece para cezası veriliyordu. 2017'de yasa değişikliğiyle, bu kişilere 3 yıla kadar hapis cezası verilmesinin de önü açılmıştı. Hayvan cinayetinin internet ve benzeri ortamlarda yayınlanması durumunda bu ceza 5 yıla kadar çıkabiliyor.

Şanti'nin davasında hapis cezası kararının çıkmasında kamuoyunun olaya gösterdiği tepkinin önemli bir rol oynadığı düşünülüyor.

6.7.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi