Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

'2. dalgada dolar 90 ruble olabilir'

Koronavirüs salgınında ikinci dalga gelirse Rus ekonomisi bundan nasıl etkilenir? Makroekonomik Analiz ve Kısa Vadeli Tahmin Merkezi (TsMAKP) sorunun yanıtını aradı. Rusya basınından geniş yer bulan rapora göre, 2020 sonunda, kış ile birlikte salgının yeni bir dalga ile yayılması durumunda ekonomideki küçülmenin yüzde 8'i bulması, dolar kurunun da 90 rubleye kadar çıkması öngörülüyor. 

Merkezin hazırladığı baz senaryoda salgının ikinci dalgasının kışın başlayacağı ve iki ay süreceği varsayımı temel alınıyor. Buna göre, GSMH'deki daralma yüzde 8-8,3 arasında gerçekleşecek.

Karamsar senaryo ise salgının 2022 ilk çeyreğine kadar süreceği varsayımına odaklanıyor. Buna göre, dünya ekonomisini yapısal bir kriz beklerken petrol fiyatları da 30 doların altına inecek. Bu senaryoda GMSH'nin yüzde 11 küçüleceği ve dolar kurunun 95-103 ruble arasında seyredeceği tahmin ediliyor.

Bu senaryoda doların 87-90 ruble bandında inmesi ancak 2023'te mümkün olacak.

Buna karşın, iyimser senaryo karantinanın Haziran ortasında biteceği varsayımdan hareket ediyor. Bu durumda ekonomideki küçülme yüzde 4,3-4,5 arasında kalırken dolar kuru da 2021'de 82-85 ruble arasında seyredecek. Yani her durumda doların bugünkü 70 ruble civarı düzeyden en az yüzde 15 civarı devalüasyona uğrayacağı iddiası öne çıkıyor. 

5.6.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi