Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Putin'in tezi: SSCB neden çöktü?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sovyetler Birliği’nin Baltık ülkelerinde artan milliyetçilik dalgasıyla başlayan bir sürecin devamında çöktüğü yorumlarına katılmadığını belirterek kendi açıklamasını yaptı. Rus lidere göre “Sovyetler Birliği'nin dağılması toplumsal ve sosyal bir çöküşe neden olan son derece verimsiz ekonomi politikalarından kaynaklandı." Putin bunun ağır siyasi sonuçları olduğunu hatırlattı.

Putin Moskova’da düzenlenen "Rusya Çağırıyor" adlı uluslararası iş forumunda yaptığı konuşmada, bir soru üzerine  Sovyetler Birliği’nin çöküşüne giden süreci değerlendiren Putin SSCB'nin ekonomik dönüşümü başaramadığını vurguladıktan sonra, bunu başaran ülke olarak Çin'i gösterdi.

Rus lider, "Onlar merkezi yönetimin olanaklarını piyasa ekonomisinin kalkınması sürecinde en iyi yönleri ile, doğru kullanmayı başardılar. Sovyetler Birliği’nde bu yapılamadı dedi.

Putin, 2016 yılında yaptığı bir açıklamada, SSCB'nin dağılmamasının o dönemde mümkün olduğunu fakat iktidardaki Komünist Parti'nin devlet için yıkıcı olan politikalar izlediğini söylemişti.

Duma seçimlerinin ardından Komünist Parti lideri Gennadiy Zyuganov dahil parlamentonun alt kanadında temsil edilecek partilerin liderleriyle bir araya gelen Putin, "Sovyetler Birliği'nin dağılması hakkında ne düşündüğümü biliyorsunuz. Bunun yapılmasına gerek yoktu. Demokratik türden bir yeniden yapılandırmaya gidilebilirdi" demişti.

"O dönemde SSCB'nin başında Komünist Parti'nin olduğunu da dikkat çekmek isterim" diye devam eden Putin, "Milliyetçi fikirleri ya da her devleti yok edebilecek yıkıcı fikirleri teşvik eden başka bir parti değildi" ifadelerini kullandı.

Putin, daha önce de SSCB lideri Vladimir Lenin'in eylemlerinin 'tarihi Rusya'nın yıkımına sebep olduğu'nu söylemişti.

Putin, Lenin ve ondan sonraki SSCB lideri Stalin arasındaki tartışmaların 'SSCB'nin altına atom bombası yerleştirdiğini' ifade etmişti.

20.11.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi