Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

"Govorit Moskva!"nın sesi: Yuri Levitan

Sovyetler Birliği tarihinde aklıda kalan pek çok portre, yüz, hikaye ve sembol var. Ancak ses denince ikon mertebesine yükselmiş tek bir isim mevcut: Yuri Levitan. Yıllarca radyolardan, gramofonlardan ve hoparlörlerden Sovyetler Birliği adına konuşan isim Levitan oldu. Peki Ekim Devrimi'nden üç yıl önce, 1914'te doğan Yuri Levitan nasıl Sovyetler Birliği'nin sesi haline geldi?

Vladimirli bir terzinin oğlu olan Levitan çocukluğundan beri aktör olmanın hayalini kurdu. Ne var ki bu hayali gerçekleştirmek için geldiği Moskova'da sinema okulundan ret cevabı aldı. Bunun üzerine o sırada spiker arayan Radyo Komitesine başvurdu. Başvurusu kabul edilen Levitan için yepyeni bir hayat başladı.

Rivayete göre, geceleri çalışırken radyo dinlemeyi seven Stalin 1934 yılında bir gün, o sırada ilk kez mikrofon başına geçmiş bulunan Yuri Levitan'ın sesini duydu. Sovyet lider, hemen telefona sarılıp Radyo Komitesini aradı ve şöyle dedi: "Yarın parti kongresi başlıyor. Kongreye sunacağım bildirinin radyoda bu delikanlı tarafından okunmasını istiyorum."Böylece Levitan bir gecede Sovyetler Birliği'nin ve Stalin'in sesi haline geldi.

Sonraki yıllarda tüm ülkenin Levitan'ın sesinden dinlediği duyurular arasında Kirov'un cenazesi, parti içi muhalefetin fiziken yok edildiği kötü şöhretli Moskova Mahkemeleri, 22 Haziran 1941'te yani Almanların Sovyetler Birliği'ne saldırısı da yer aldı. Savaşla ilgili pek çok filmde işitilen "Sovyet Enformasyon Bürosu'ndan" sözleriyle başlayan düzenli cephe haberleri de Levitan'ın sesiyle dinleyicilere ulaştı.

Sovyetler Birliği'nin sesi, 1983 Ağustosunda, savaş gazileri ile birlikte Kursk Çarpışması'nın 40'ncı yılının kutlandığı sırada, 68 yaşında sonsuza dek sustu.

Stalin'in 8 Mayıs 1945'te, yani savaşın bitişinden bir gün önce Almanya'nın teslim olduğuna dair yayınladığı mesajı Levitan'ın sesinden dinlemek için tıklayın.

3.10.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi