Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

"AB öfkeli, Türkiye'den Rusya ile ticaret için açıklama istedi"

Financial Times (FT) gazetesi, Rusya ile Türkiye arasındaki karşılıklı ticaretin artmasından endişe duyan bazı Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin, Moskova ile ilişkileri konusunda Ankara'dan açıklama talep ettiğini yazdı.
 
FT'de yer alan makalede, Rusya ile Türkiye arasındaki ticaret cirosunun büyümesinin Brüksel'de öfkeyle karşılandığı belirtildi.
 
İsmi açıklanmayan bir AB yetkilisi, gazeteye verdiği demeçte, "Bu sağlıklı değil, AB tarafından pek hoş karşılanmıyor ve öfkeye sebep oluyor" ifadelerini kullandı.
 
Türkiye Ticaret Bakanlığı'ndan bir yetkili ise gazeteye açıklamasında, ülkesinin Moskova ile ticaret hacimlerinde 'dikkate değer bir değişiklik' olmadığını belirtti.
 
Türk tarafının istatistiklerini baz alan gazeteye göre Türkiye'nin mayıs ve temmuz ayları arasında Rusya'ya ihracatı 2.04 milyar dolar hacmindeydi, bu rakam 2021'in aynı döneminden 642 milyon dolar fazla.
 
Temmuz ayında ise Rusya'nın ihracat hacmi bir önceki yıla göre yüzde 75 artarak 730 milyon dolara ulaştı.
 
Diğer yandan FT, Brüksel'in, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile etkili bir şekilde müzakere yürütmesi sonrasında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'değerini anladığı' değerlendirmesini yaptı.
 
Gazeteye konuşan başka bir AB yetkilisi, "Türkiye'ye AB'deki herkesin şu veya bu nedenle ihtiyacı var. AB'nin Erdoğan'ın kabiliyetini aklında tutması gerek, ona yalnızca kurallara uyması gerektiğini söyleyemiz" ifadelerini kullandı. (Sputnik)
 
16.8.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Nükleer savaşa ihtimal veriyor musunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi