Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Aşıya en az güvenenler Ruslar

Dünyada koronavirüse karşı ilk ve en çok aşıyı geliştiren ülke olan Rusya'nın halkı, aynı zamanda aşıya en şüpheci yaklaşan halklardan biri konumunda. Gallup International'ın dünya genelinde gerçekleştirdiği ankette aşı yaptırmayı düşünenlerin oranı yüzde 53 çıkarken, Rusya'da bu oran yüzde 30'a kadar düşüyor.
 
Aşı yaptırmakta tereddüt göstermeyen halklar arasında ilk sırada yüzde 92 ile Vietnam var. Bu oran Tayland'da yüzde 80, Hindistan ve Güney Kore'de yüzde 78, Arjantin'de yüzde 77 ve Endonezya'da yüzde 75.
 
Türkiye ve Ukrayna'da "Aşı yaptırırım" diyenlerin oranı yüzde 62 çıkarken, ABD'de yüzde 46'ya kadar düşüyor.
 
Aşı fikrine en soğuk bakanlar ise Balkan ülkeleri: Kuzey Makedonya - yüzde 28, Bosna-Hersek - yüzde 27 ve Bulgaristan - yüzde 27.
 
Gallup'un anketini haberleştiren Kommersant gazetesi, uzmanlara Rusya'da aşıya karşı güvensizliğin sebeplerini de sordu. Buna göre, insanların aşıya soğuk bakmasının ardında genel olarak resmi açıklamalara duyulan güvensizlik yatıyor. Rusya'da geliştirilen aşıların yeterli kontrolden geçmediği yönündeki haberler de bu güvensizliği arttıran etkenler arasında.
 
Uzak Doğu ülkelerinde oranın yüksek çıkması ise, bölge halklarının virüs, pandemi ve aşı gibi olgulara dünyanın diğer bölgelerine kıyasla daha fazla aşina olmasıyla izah ediliyor.
 
Öte yandan Rus hükümetine bağlı kamuoyu yoklama kuruluşu VTsİOM'un genel direktörü Konstantin Abramov ise şubat ayı geldiğinde aşı yaptırmak isteyenlerin oranının yüzde 50'ye çıkacağından emin.
 
23.1.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi