Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Ruslar koronavirüs paniğiyle para çekti, evlerde 5 milyar dolarlık stok yaptı

Rusya vatandaşları geniş sokağa çıkma yasaları uygulanmadan önceki dönemde bankalardan 362 milyar ruble, yani 5 milyar dolar nakit para çekti. İzvestiya gazetesinin Merkez Bankası verilerine dayandırdığı habere göre, vatandaşlar bu paraları karantina öncesi gıda stoklamak için kullandı.

Gazetenin konuştuğu uzmanlar halkın en çok greçka (karabuğday), pirinç, mantı (pelmeni), şeker, temizlik malzemeleri ve tuvalet kağıdı satın aldığını belirtiyor. Stok yapma amaçlı alışverişlerin zirve yaptığı dönem Mart ortası oldu.

Pazar araştırmaları şirketi Nielsen'in verileri de bu bilgileri doğruluyor. Buna göre, Mart ayının ortalarına doğru ülkede karabuğday, pirinç ve şeker satışı yüzde 56 ile 66 arasında değişen oranlarda artış gösterdi. Genel market alışverişindeki artış oranı ise yüzde 14 oldu.

Ancak bazı uzmanlar, vatandaşların bankalardan yoğun miktarda nakit çekmesinin tek başına stok yapma arzusu ile açıklanamayacağı görüşünde. Expert PA'dan İvan Uklein, Vladimir Putin'in açıkladığı yeni mevduat vergisinin de söz konusu davranışta etkili olduğunu düşünüyor. 

Putin o günlerde 1 milyon rublenin üzerindeki mevduatların faiz gelirlerinin vergilendirileceğini açıklamıştı.

22.5.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi