Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Ruslara göre 'en Rus' 10 şey

Rus olmanın alameti farikaları saymakla bitmez. Ne var ki bunların neler olduğu konusunda yabancıların ve "özbeöz" Rusların görüşleri farklılaşabiliyor. Russia Beyond portalı editörlerine Rus olma fikrini en iyi yansıtan şehirleri, kelimeleri, yiyecekleri ve filmleri sordu. İşte RBTH sitesinin derlediği yanıtlar.

1. En Rus şehir: Moskova ve Suzdal. Moskova'nın tanıtıma ihtiyacı yok. Ancak hakiki bir Rus şehri görmek isteyenlerin muhakkak ziyaret etmesi gereken ilk şehir, başkente pek de uzak olmayan bir mesafedeki Suzdal.

2. En Rus yiyecek: Blinçiki, yani krep. Belki de en Rus yazar olan Lev Tolstoy'un eşi Sofya Tolstaya'dan blinçiki tarifi almak için tıklayın.

3. En Rus kelime: davay ve avos. Davay (Hadi) kelimesinin tanıtıma ihtiyacı yok. Ancak "avos"u açıklamakta yarar var. Türkçedeki "inşallah"a yakın bir manada kullanılan bu kelime aynı zamanda bir yaşam felsefesine karşılık geliyor.

4. En Rus karakter özelliği: dürüstlük. Rusların kendilerine yakıştırmayı en sevdiği karakter özelliği her halde dürüstlüktür.

5. En Rus duygu: keder. Rusçasıyla "toska".

6. En Rus alışkanlık: hiçbir şeyi atmamak. Rusya'ya Sovyetler Birliği döneminden miras kalan bir kültürel özellik.

7. En Rus film: Kaderin Cilvesi (İroniya sudbı).

8. En Rus edebiyat eseri: Savaş ve Barış (Lev Tolstoy). Ünlü yönetmen Sergey Bondarçuk'un kitaptan uyarladığı aynı adlı filmle ilgili bir yazı için tıklayın.

9. En Rus atasözü: "İş kurda benzemez, ormana kaçacağı yok."

10. En Rus jest: Parmağını boynuna vurmak. Manası ise: "Hadi içelim!"

21.5.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi