Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Putin'i Kremlin'e getiren isim

Rusya’nın ilk Devlet Başkanı Boris Yeltsin, 1999 yılı sonunda görev süresi dolmadan koltuğu bırakırken, neden henüz dört ay önce başbakanlık koltuğuna oturttuğu Vladimir Putin’i halefi olarak seçti? Devlet başkanlığı döneminde Yeltsin’in hem kızı Tatyana ile evli olup damadı, hem de sağ kolu olan, dönemin Devlet Başkanlığı İdaresi Müdürü Valentin Yumaşev bu soruya yıllar sonra yanıt verdi.

Ünlü gazeteci Vladimir Pozner ile söyleşisinde, o dönemde Kremlin’de Vladimir Putin’in isminin ilk kez nasıl telaffuz edildiğini anlatan Yumaşev (alttaki fotoğrafta), bu yolu açan ilk ismin, hızlı özelleştirme politikaları yüzünden anketlerde Rusya halkının "en çok nefret ettiği isim" olan, şimdiki Rusnano devlet nano teknoloji şirketinin başkanı Anatoli Çubays olduğu bir kez daha teyit edildi. Yumaşev o dönemi şöyle anlattı:

“Anatoliy Çubays (alttaki fotoğrafta), devlet başkanlığı idaresindeki görevini bana devredip başbakan yardımcısı olarak hükümete geçerken, ekibinden saydığı birkaç ismi de kendisiyle beraber götürmüştü.

Bu nedenle Kremlin’de kadroların yarısı boştu. Bu boşlukları nasıl kapatacağımızı düşünüyorduk.

Çubays bir gün bana geldi ve St.Petersburg’da daha önce beraber çalıştığı güçlü, güvenilir biri olduğunu söyledi. Bu kişi Vladimir Putin idi.” 

Yumaşev ayrıca, başbakanlığa atanmadan önce FSB Başkanı olan Putin'i, o dönemin başbakanı olan Yevgeni Primakov'un iki kez görevden almak istediğini, ikisinde de Putin'i Yeltsin'in koruduğunu söyledi. Boris Yeltsin’in, halefi olarak ilk önce Boris Nemtsov ismi üzerinde durduğunu belirten Yumaşev, “Boris Nikolayeviç (Yeltsin), Nemtsov’u yabancı ülke liderlerine bile takdim ediyordu. 1998 krizinen sonra ise yapılan anketlerde, Nemtsov’un halk tarafindan desteklenmediği görüldü” diye konuştu. Nemtsov, Yeltsin döneminde genç yaşında başbakan yardımcılığına kadar yükselmiş, daha sonra lirebarl muhalif kanada geçerek Putin karşıtı olmuş, 2015 yılında 56 yaşında iken Moskova'da bir suikaste kurban gitmişti. 

Putin’in Devlet Başkanlığı İdaresi müdür yardımcısı olarak çalıştığı dönemde başarılı çalışmalarıyla dikkat çektiğini söyleyen Yumaşev, Yeltsin’in 1998 yılında, yani bu görevi kendisine teslim etmeden bir yıl önce  Putin’i halefi olarak belirlediğini hatırlattı.
 
Putin'i Kremlin'e taşıyan yolu açan Anatoli Çubays, sık sık Kremlin politikalarını eleştiren, daha liberal politikalar yanlısı bir isim olarak sert çıkışlar yapsa da, konumunu korumaya devam ediyor. Medyada Putin'in bu durumu "idare etmesini" vefa duygusu ile açıklıyor.  

 

Gazeteci Pozner'in Yumaşev ile yaptığı, Rusya'nın yakın tarihine dair önemli bilgiler içeren söyleşinin tamamı:


 

25.11.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi