Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'nın ormanları alev alev yanıyor! "Zorunlu olmadıkça müdahale yok"

Özellikle Sibirya bölgesinde 30 dereceyi aşan kuru sıcaklar, yer yer yetkili olan rüzgar, Rusya'nın en büyük doğal zenginliklerinden olan ormanları yok ediyor... Rusya Havadan Orman Koruma Servisi (Avialesoohrana) yaz yangınlarının hafta sonu verilerine göre 170 bin hektarlık ormanlık alanı etkilediğini duyurdu. Yapılan açıklamada, ülke çapında şu anda 164 ayrı yangınla mücade edildiği bilgisi yer aldı. 

Dün gece helen haberlerde yangınlardan etrafa yayılan dumanların Kazakistan'da bile hiessedildiği, Rusya'nın Sibirya'nın batısındaki şehirlerine kadar ilerlediği vurgulanıyor.

Bu yangınların 97'si İrkutsk Vilayeti sınırları içinde. Bu bölgede yangınlardan etkilenen alanın büyüklüğü 144 bin hektarın üzerinde. Krasnodar Krayı'nda da 23 bin hektarlık ormanlık alanda yangın devam ediyor. Alevlerin tehdit ettiği diğer yeşil alanlar Krasnoyarsk, Habarovsk ve Buryatya'da yoğunlaşıyor.

Avialesoohrana yetkilileri, yangınları söndürmek için 3 bin kişinin yanı sıra 400 aracın seferber edildiğini bildiriyor.

Konuyu haberleştiren İzvestiya gazetesi, ülke çapında 320 yangının daha kayıt altına alındığını, ancak tahmini zarar ve mevcut kaynak değerlendirmesinin ardından bu yangınların kendi haline bırakılmalarına karar verildiğini aktardı.

Bu konu kamuoyunda geniş tartışma konusu oldu. Yangınların çoğu hem söndürülmesinin zorluğu, hem de yüksek maliyeti nedeniyle sadece kontrol altına alınırken söndürme çalışması yapılmıyor. Sadece yerleşim birimlerini tehdit eden yangınlara acil müdahale ediliyor. Yetkililer bunun zorunlu bir tasarruf olduğunu savunuyor. 

Öte yandan resmi kaynaklar yangının etkili olduğu alanı 170 bin hektar olarak açıklarken, bazı medya sitelerinde bu rakam 2 milyon hektar olarak öne sürülüyor. Yangının Rusya'da altı zaman dilimi bölgesini kapsayacak kadar genişlediği bildiriliyor.

Bu arada BBC, Sibirya, İskandinavya'nın kuzeyi, Alaska ve Grönland'ın geniş bölgelerinin alevler içinde olduğu haberlerine dikkat çekti. 
Kuzey Kutup Bölgesi'nde genelde yıldırım düşmesi nedeniyle çıkan yangınların, bu yıl iklim değişikliğinden kaynaklanan ortalamanın üzerindeki yaz sıcakları nedeniyle kontrolden çıktığı belirtildi.

Uzaydan bile Arktika ormanlarından yükselen dumanlar görülebiliyor. 

BBC'ye konuşan Kopernik Atmosfer İzleme Servisi'nin (Cams) kontrol edilemeyen yangın uzmanı Mark Parrington, Kuzey Kutup Bölgesi'nde bu yılki yangınları 'eşi benzeri görülmemiş' diye niteledi. 

Sibirya, İskandinavya'nın kuzeyi, Alaska ve Grönland'ın yerleşim olmayan bölgeleri, yüzlerce yangına teslim olmuş durumda.

Ancak duman uzaktaki yerleşim bölgelerine bile ulaşıp olumsuz etkide bulunurken, yangınlar başladığından beri hava kalitesinde önemli düşüş olduğu söyleniyor.

Haziran ayında yangınların yaklaşık  50 megaton karbondioksit saldığını aktaran Cams, bunun İsveç'in yıllık karbon salımına eşit olduğunu belirtti. 

Kuzey Kutup Bölgesi'nde mayıs-ekim arasında yaygın olan yangınlar, bu yıl yoğunlukları ve çok geniş bölgelere yayılmaları bakımından alışılmadıklar. 

"Haziran ayında bu kadar yüksek enlemlerde bu kadar geniş çapta, bu kadar uzun süren yangınlar olması, sıradışı" diyen Parrington, bunun nedeniyle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

"Arktika'da hava sıcaklığı küresel ortalamadan çok daha hızlı oranda yükseliyor ve güçlü rüzgarlar yangınların saldırgan şekilde yayılmasına neden oluyor."

Yanış, yüksek karbon içeren orman zemini sayesinde kalıcı hal alıyor.

29.7.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi