Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

"Ruble altına endekslenebilir"

“Herhangi bir ulusal finansal sistemin egemenliği için, ödeme araçları, dolara bağlı olmaksızın iç değere ve fiyat istikrarına sahip olmalı.” Bu açıklama Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev’den geldi.
 
Rossiyskaya Gazeta’nın sorularını yanıtlayan Patruşev, "rublenin altına endekslenmesi için yeni bir sistem üzerinde çalıştıklarını" söyledi.
 
Bilim dünyasının çift döngülü mali-para sistemi oluşturmak için çalışmalarını sürdüğünü aktaran Patruşev, rublenin değerini altın ve para birimi değeri olan bir mal grubu belirlenmesinin, ruble-döviz kurunun reel satın alma gücü paritesi ile uyumlu hale getirilmesinin önerildiğini belirtti.
 
Bazı uzmanlara göre, bu tür fikirlerin ekonomik teoriye aykırı olduğu yönündeki değerlendirmeyi yorumlayan Güvenlik Konseyi Sekreteri, “Ekonomi bilimine değil, Batılı ekonomi ders kitaplarına aykırılar. Doların egemenliğinin sona ereceğinden endişeliler” diye konuştu.
 
“İdeal toplum oluşumunda” Batı’nın entelektüel tekel yarattığı fikrini dile getiren Rus bürokrat, “Ülkemizde 1990'ların şok reformlarının kesinlikle Amerikan kılavuzlarına göre yapıldığını hatırlatırım” dedi.
 
Patruşev, o dönemin girişimcilerinin Rusya’nın kendi dinamiklerini dikkate almadıkları değerlendirmesini yaptı.
 
27.4.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi