Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

"Türk-Rus ilişkilerinin seyri" yorumu

Rusya'nın önemli dış politika uzmanlarından, Russia Global Affairs dergisi Genel Yayın Yönetmeni, Dış Politika ve Savunma Konseyi Başkanı Fyodor Lukyanov, Türkiye'nin değişen dış politika kimliğine dair bir değerlendirme kaleme aldı. Resmi yayın organı Rossiyskaya Gazeta'da çıkan değerlendirmede, Türkiye'nin "büyük devletlerden" daha bağımsız, kendi çıkarlarına daha fazla odaklanan bir hat izlediğine dikkat çekiliyor.
 
Lukyanov, Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği'ne karşı Batı ile birlikte saf tutan Türkiye'nin Birlik dağıldıktan sonra boşluğa düştüğü görüşünde. Zenginleşmek ve bir refah ülkesi olmak için Avrupa ile bütünleşme projesi de başarısız olunca Türkiye'nin önünde sadece "büyük devlet olma" seçeneği kaldı. Lukyanov'a göre ülkenin imparatorluk geçmişi de bu hırslara katkıda bulunuyor.
 
Lukyanov, uluslararası ilişkiler gözlemcilerinin Türkiye'nin potaniyelinin ötesinde hedeflere sahip olduğu ve hırslarını dizginlemesi gerektiği yönündeki yorumları hatırlatarak bu dizginlemenin gerçekleşmesinin önünde Recep Tayyip Erdoğan'ın durduğunu vurguluyor. 
 
Dış politka yorumcusu, Erdoğan'ın çatışmalardan çekinmeyen bir lider olmasından hareketle önümüzdeki dönemde çatışmaların sayısının artmaya devam edeceği görüşünde.
 
Öte yandan Lukyanov, Türkiye ile Rusya'nın çıkarlarının apaçık çatışmasına rağmen iki ülkenin hiçbir cephede diyalog yolundan vazgeçmediğine de dikkat çekiyor.
 
Son olarak dış politka uzmanı, Avrasya'nın önümüzdeki yıllardaki çehresini Türk-Rus ilişkilerinin seyrinin belirleyeceği görüşünde. Rus uzmana göre, iki ülkenin birbirine karşı açıkça düşmanlık gütmesi ve sürekli karşı karşıya gelmesininse her iki tarafı da hedeflerine ulaşmaktan alıkoyduğu kesin.
 
1.10.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi