Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Putin'e 3 ay önce "Aşıyı bulduk" diyen profesör: "15 Ağustos'a yetişebilir"

Dünyanın her yerinde bilim insanları Kovid-19 aşısını bulmak için soluksuz yarışırken, Rusya'dan yeni bir haber geldi. N.F. Gamaley Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Merkezi Direktörü Aleksandr Gintsburg, klinik testleri devam eden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının 14-15 Ağustos'ta piyasaya sunulmasını beklediklerini söyledi.

Sputnik'in haberine göre, Rusya'da Kovid-19 aşısı üzerindeki klinik testleri yürüten kurumlardan biri olan N.F. Gamaley Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Merkezi'nin Direktörü Gintsburg Sputnik'e çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.
 
Aşının ağustos ortasına doğru klinik testleri geçerek tıbbi kurumlarda kullanım iznini almasını beklediklerini anlatan Gintsburg, 14-15 Ağustos gibi üretilmesi başarılan küçük miktarda aşının piyasa sürülmesini umduğunu kaydetti.

Aşının piyasaya sürülmesiyle 3. aşamanın başlayacağını ve aşıyı kullanan kişilerin izleneceğini belirten Gintsburg, aşının kişiler üzerinde olumsuz etkiler yaratması halinde Sağlık Bakanlığı'nın izni geri çekme hakkına sahip olduğunu vurguladı.

Rus uzmana göre özel şirketler, aşının üretimine eylül başı veya ortası gibi başlayacak. Şu anda aşının üretimi için gereken teknolojinin ve tüm bileşenlerin sağlanması konusunda özel şirketlerle görüşmeler yapıldığını aktaran Gintsburg, özelde üretime geçildikten sonra aşının tıbbi kurumlara ulaştırılması için lojistik zinciri kurulacağının altını çizdi.

Sıvı ve toz olmak üzere iki türde geliştirilen aşının klinik testlerine 17 Haziran'da başlanmıştı. Sıvı haldeki aşının klinik testleri, Moskova'daki Burdenko askeri hastanesinde yapılırken toz haldeki aşı Seçenov Üniversitesi'nde test ediliyor. Klinik testler, 38'er gönüllüden oluşan iki grup üzerinde gerçekleştiriliyor. Gruplardan ilki askerlerden, ikincisi sivillerden oluşuyor.

Putin'e "Aşıyı bulduk, 15 Hazirana hazır olabilir" demişti
Bu son haber, TürkRus.Com'da 21 Nisan'da yayılnadığımız, aynı perofesörün vitrine çıktığı bir başka haberi akla getirdi.
 
"Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 20 Nisanda ülkenin önde gelen salgın hastalık uzmanlarıyla yaptığı telekonferanstan yeni bir  "aşı müjdesi" çıktı. 

Kommersant gazetesinin emektar Kremlin muhabiri Aleksey Kolesnikov'un ironik bir üslupla kaleme aldığı habere göre, toplantıya bir bilim insanının "Aşı Haziran ayına hazır" çıkışı damgasını vurdu. Ancak diğer katılımcılar bu iyimserliği paylaşmadı.

Yazıda toplantı değerlendirilirken, "Önce yakın gelecekte Kovid-19 aşısı bulunamayacağı itiraf edildi. Sonra aşının bulunduğu, yakın zamanda, 15 Hazirana kadar tüm gerekli yasal prosedürlerin tamamlanacağı söylendi" vurgusu yapıldı. 
 
Kolesnikov'un aktardığına göre, "Aşı bulundu" iddiasının sahibi Rusya Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Merkezi'nin başı Aleksandr Gintsburg, enstitülerinde birkaç ay içerisinde etkili bir aşı geliştirmeye imkan veren teknolojik altyapının bulunduğunu söyledi. 

Gintsburg daha da ileri giderek bu altyapı sayesinde Ebola virüsüne karşı üç aşı geliştirdiklerini söyledi. Bilim insanı bununla da yetinmedi ve yeni tip koronavirüsle akraba MERS virüsüne karşı da bir aşı bulduklarını açıkladı.

 Gintsburg konuşmasının sonunda, ellerinde COVİD-19'a karşı oldukça etkili olan ve hiçbir yan etkisi bulunmayan bir aşı bulunduğunu, 31 Mayısa kadar klinik testlerin tamamlanacağını ve 15 Haziranda aşı için ruhsat başvurusunda bulunulabileceğini söyledi. 

Pek çok ülkede olduğu gibi Rusya'da bilim insanlarının farklı projelerde aşı geliştirme çalışmaları yürüttükleti medyaya sık sık yansımıştı. Ancak şu ana kadar somut bir sonuç alınabilmiş değil.


13.4.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi