Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Anayasa referandumu 1 Temmuz'da

Rusya Devlet Başkanı Putin, anayasa değişikliğinin oylanacağı referandumun 1 Temmuz'da yapılacağını ilan etti.  Daha önce 22 Nisan'da yapılması planlanan referandum, koronavirüs salgını nedeniyle ertelenmişti. Seçim Kurulu, oy verme işleminin 25 Haziran'da başlayıp 1 Temmuz'a kadar devam etmesini kararlaştırdı. 1 Temmuz Çarşamba günü de resmi tatil ilan edilecek.

Değişkliki, Putin'e 2024'te devlet başkanı seçiminde yeniden aday olmasına imkan sağlayacak. Bu değişklikle Putin, geçmişteki iki dönem görev süresini sıfırlayan tasarıyla anayasa gereği üçüncü dönem yasağına rağmen yeniden devlet başkanı adayı olabilecek ve teorik olarak 2036'ya kadar devlet başkanı olarak kalması mümkün olabilecek.

Rusya Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ella Pamfilova le yaptığı toplantıda hazırlıklata başlanması talimatı verdi.  Salgından çıkış yolunda uzmanların iyiye gidişe dair olumlu bir eğilime işaret ettiğini söyleyen Putin, "Benim görüşüm en uygun tarih 1 Temmuz olur" dedi.  

"Oy vermeye gitmek, sağlık açısındanmarkete gitmekten daha az tehlikeli" diyen Pamfilova da yeni yasanın uzaktan oy verme hakkı tanıdığını, oylamanın 1 hafta süreyle devam edebileceğini vurguladı.

Pamfilova, "Oylamanın sadece bir gün değil, bu tarihe kadarki (1 Temmuz) altı gün boyunca devam etmesini öneriyoruz" dedi ve bunun salgın döneminde sosyal mesafenin de sağlanmasına yarayacağını söyledi.  

Pamfilova oylamanın sandık başında ve mobil uygulamayla yapılabileceğini, ancak posta ile oy kullanımının kabul edilemeyeceğini belirtti.

Anayasaya göre referandum tarihinin ilan edilmesinin üzerinden 30 gün geçmesi şart olduğu ve bu nedenle en erken 1 Temmuzda yapılacağı belirtildi. 

Putin, referandumun 24 Haziran'daki Zafer Günü kutlamalarıyla aynı günde yapılması teklifileri de olduğunu ancak bunu kabul etmediğini belirterek, "Birbirine karıştırmamak lazım. Zafer Yürüyüşü kutsal bir iştir" dedi. 

2000-2008 yılları arasında iki dönem devlet başkanlığı yapan Vladimir Putin, ardından Dimitri Medvedev’i devlet başkanlığına önerip kendisi başbakanlık görevini üstlenmişti. 2012 yılında seçimle  tekrar devlet başkanlığı görevine gelen Putin 2018 yılında bir kez daha aynı göreve seçilmişti. Putin’in altı yıllık dördüncü görev dönemi 2024 yılında sona eriyor.

Putin’in planladığı anayasa reformu Rus Anayasası’nda 1993 yılından bu yana ilk temel değişiklik olma özelliği taşıyor. Putin reformu ocak ayı ortasında sürpriz bir biçimde kamuoyuna duyurmuştu. Değişiklik, parlamento ve şimdiye kadar istişari bir fonksiyonu olan devlet konseyinin güçlendirilmesini de kapsıyor.  Genel olarak değişklikler, daha önce iki defadan daha fazla üst üste bakanlığa aday olma hakkı olmamasına rağmen artık bu hakkı tanıyor ve Putin'e iktidarını uzatma imkanı veriyor. 

1.6.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi