Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Rusya-Türkiye-İran zirvesine doğru

Suriye konulu Rusya-Türkiye-İran zirvesi için hazırlık yapıldığını doğrulayan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, kesin tarihin daha sonra açıklanacağını söyledi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin bir araya geleceği üçlü zirvenin 16 Eylül'de Ankara'da yapılacağını açıklamıştı.

Basın mensupları Peskov'a Kalın'ın üçlü zirveye ilişkin açıklamasını sordu.

Zirve için hazırlık yapıldığını doğrulayan Peskov, kesin tarihin zamanı geldiğinde açıklanacağını ifade etti. 

Bu arada Suriye ordusunun İdlib'in Han Şeyhun kasabasını almasını yorumlayan Rus uzman Lukyanov, bu gelişmenin eylül ayında yapılacak Rusya-Türkiye-İran zirvesi öncesi Moskova'nın elini güçlendireceğini belirtti.
Sputnik'e demeç veren Rusya Yüksek Ekonomi Okulu Ulusal Araştırma Üniversitesi’nin kıdemli öğretim görevlisi, Ortadoğu uzmanı Grigoriy Lukyanov, teröristlerin İdlib’deki ikmal hatları üstünde yer alan Han Şeyhun kasabasında kontrolün ele geçirilmesini Suriye hükümeti için bir itibar zaferi olarak niteledi.  

Lukaynov, "Bu, Suriye hükümeti için ciddi bir itibar zaferi olacak. 16 Eylül'de yapılacak üçlü zirve öncesinde Rusya ve Suriye'nin eli güçlenecek. Rusya, Türkiye ve İran liderlerinin Astana görüşmelerinin son turunda Suriye Anayasa Komitesi konusunda sağlanan mutabakat kapsamında Suriye'deki durumun geliştirilmesine ilişkin stratejik planları ele alması bekleniyordu. Bu konuda bazı değişiklikler yapılarak İdlib bölgesinin entegrasyonu ve Suriye hükümetine iadesiyle ilgili mutabakatlar ele alınabilir" dedi.

Lukyanov, şu ana dek büyük miktarda kaynak harcandığı için Suriye ordusunun İdlib'in derinliklerine inmesinin gerekmediğini, şu anda temel görevin kontrol altına alınan mevzilerin elde tutulması olduğunu vurguladı.

İdlib'de kuşatma altında bulunan militanların mühimmatlarını kısa süre içinde tüketeceğini de kaydeden Rus uzman, militanların İdlib'in geri kalan bölgesiyle yeniden iletişim kuramaması halinde, ya silah bırakmak zorunda kalacaklarını ya da imha edileceklerini ifade etti.

Suriyeli bir kaynak, Sputnik'e yaptığı açıklamada Suriye hükümet güçlerinin uzun yıllar teröristlerin kontrolü altında bulunan Han Şeyhun'u aldığını ve kasabada temizlik ve mayın imha çalışmaları yapıldığını söylemişti. 

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Suriye ordusunun teröristlerin İdlib’deki ikmal hatları üstünde yer alan Han Şeyhun kasabasında kontrolü ele geçirmesinden memnuniyet duyduklarını ve bunu teröre karşı kazanılan yerel bir zafer olarak gördüklerini belirtmişti.(Sputnik)

22.8.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi