Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
GÜNDEM

"Rusya uzaydan enerji dalgasıyla uyduları yok edebilecek" polemiği

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Turner, NBC News televizyonuna verdiği demeçte ABD Ulusal Güvenlik Konseyi’nin uzayda olduğu iddia edilen Rus tehdidine karşı koymaya yönelik bir plan geliştirmeye başladığını söyledi.
 
Sputnik’in aktardığı habere göre Turner, “Bunu gören herkes benimle aynı söylemi kullanıyor, bunun çok ciddi bir tehdit olduğu şeklinde. (ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı) Jake Sullivan ile bir araya geldik ve o, bu problemi çözmeye yardımcı olacağını umduğumuz planı ana hatları ile anlatmaya başladı” diye konuştu.
 
ABD Kongre Üyesi, geçen çarşamba günü Beyaz Saray’a olası tehdide ilişkin verilerin gizliliğini kaldırma çağrısında bulunduğunu, zira Joe Biden yönetiminin geçen yıl Çin’in casus balonunda olduğu gibi eylemsizliğini örtbas etmeye çalıştığından endişelendiğini sözlerine ekledi.
 
Turner daha önce ABD'nin ciddi bir ulusal güvenlik tehdidiyle karşı karşıya olduğunu ve Başkan Joe Biden’ın tüm bilgi ve belgeleri Kongre ile paylaşması gerektiğini ifade etmişti.
 
Komite başkanı, Kongre üyelerine konuyla ilgili gönderdiği mektupta, söz konusu tehdidin ‘istikrarsızlaştırıcı yabancı bir askeri kapasite’ ile ilgili olduğunu vurgulamıştı.
 
ABD medyasına yansıyan bazı haberlerde konunun Rusya ile ilgili bir istihbarat olabileceği iddia edilmiş, ABC televizyonu tehdidin Moskova'nın uzaya nükleer silah konuşlandırma planlarıyla bağlantılı olabileceğini geçmişti.
 
New York Times ise, bürokratlara dayandırdığı haberinde konunun sadece Rusya’nın potansiyel planlarıyla alakalı olduğunu öne sürmüş, ayrıca bunun Kongre’yi Kiev’e yardım konusunda ikna etmek için kullanabileceğini yazmıştı.
 
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise bu iddia ile ABD’de alarm durumuna geçilmesine tepki göstererek, yaşanan gelişmeyi ‘Beyaz Saray'ın yeni hilesi’ olarak nitelemişti.
 
Bu arada konu “Rusya devasa enerji dalgasıyla uyduları yok edebilecek, nükleer kapasiteye sahip bir uzay silahı geliştiriyor” iddiasıyla Batı medyasına yansıdı.
 
Independent Türkçe’nin derlemesine göre, Biden da cuma günü iddialara değinerek "Rusya'nın şu an yaptığı şeyle ilgili olarak, ABD halkına ya da dünyanın diğer yerlerinde yaşayanlara yönelik bir nükleer tehdit yok” dedi.
 
ABD'nin önde gelen haber kuruluşlarından CNN, ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Mike Turner'ın bu hafta ülke kamuoyunu sarsan açıklamasının peşine düştü ve endişe duyulan Rus silahının özelliklerine açıklık getirmeye çalıştı.
 
CNN’deki özel haber, "Amerikan istihbaratına dair bilgi sahibi üç kaynağa" dayandırıldı. Moskova'nın devasa enerji dalgası yayarak uyduları yok edebilecek, nükleer kapasiteye sahip bir uzay silahı geliştirmeye çalıştığı öne sürüldü. 
 
Habere göre, Rusya'nın geliştirdiğinden şüphelenilen ve nükleer EMP (Electromagnetic Pulse/Elektromanyetik darbe) diye bilinen bu yeni silahların, dünyanın etrafında dönen uyduları etkilemesi bekleniyor.  
 
Böylesine güçlü bir silahın hem hükümetlerin hem de şirketlerin uydularına zarar vererek cep telefonuyla konuşmak, fatura ödemek ve internette gezinmek gibi gündelik eylemlere engel olacağı iddia ediliyor.  
 
Amerikalı yetkililerden biri, "Bu yeni bir konsept sayılmaz, Soğuk Savaş'ın son dönemine dayanıyor" dedi. Çok sayıda uydunun imha edilmesi durumunda alçak yörüngenin mayın tarlasına dönebileceğini belirterek ne eski uyduların onarılabileceğini ne de yeni uyduların yerleştirilebileceğini vurguladı. 
 
Diğer yandan daha yüksek yörüngedeki nükleer komut ve GPS uydularının bu silahtan etkilenip etkilenmeyeceği net değil. Görece daha büyük olan bu uyduların, nükleer patlamayı atlatabilecek şekilde tasarlandığı söylense de eskiden Pentagon'da uzay alanında yöneticilik yapan bir kaynak, CNN'e onların da zarar görebileceğini bildirdi. 
 
CNN'in kaynakları, SpaceX'in Starlink uydularını filolar halinde yok edebilecek bu EMP'yi, Moskova'nın "son çare silahı" olarak gördüklerini zira böylesi bir patlamanın Rus uydularını da etkileyeceğini vurguladı. 
 
ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Mike Turner, çarşamba "ülkesinin ciddi bir ulusal güvenlik tehdidiyle" karşı karşıya olduğunu ve detayını vermediği konuyla ilgili Başkan Joe Biden'ın tüm bilgi ve belgeleri ABD Kongresi'yle paylaşması gerektiğini iddia etmişti. 
 
Amerikan medyası, Turner'ın Rusya'yla ilgili bir istihbarata dikkat çektiğini bildirmişti.
 
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD basınında yer alan iddiaların bir "aldatmaca" olduğunu perşembe düzenlediği basın toplantısında öne sürerek şu ifadeleri kullanmıştı:  "Beyaz Saray, her türlü yöntemle Kongre'yi paranın (Ukrayna, İsrail ve Tayvan’a yardımları içeren destek paketi ) tahsis edilmesine ilişkin yasa tasarısını onaylamaya zorluyor. Bu, apaçık. Beyaz Saray'ın hangi aldatmacaları kullanacağını göreceğiz."
 
ABD Başkanı Joe Biden, Turner'ın uydulara zarar verebilecek yeni bir Rus silahından bahsettiğini cuma günü doğrulasa da Amerikalı yetkililer daha fazla detay vermemişti. 
 
18.2.2024

Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
ANKET
Hayatınız ve işiniz için 2023'e kıyasla genel 2024 beklentiniz nedir?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама