Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
GÜNDEM

KGAÖ zirvesinde Paşinyan çatlağı: Bildiriyi imzalamadı

Erivan'da yapılan Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) zirvesinde "Azerbaycan çatlağı" yaşandı. Zirvenin ortak bildirisi, Ermenistan Başbakanı Paşinyan "Azerbaycan'ın saldırgan olarak nitelenmemesi nedeniyle" imzalamamakta ısrar edince yayınlanamadı. Kremlin Sözcüsü Peskov, KGAÖ'de kalıp kalmayacağı sorusuna, “Kalacak" karşılığını verdi.
 
Kommersant'ın haberine göre Paşinyan, "Azerbaycan'ın Ermenistan'ın toprak bütünlüğüne yönelik 'saldırganlığının' örgüt tarafından siyasi olarak vurgulanmaması nedeniyle" ortak kararlara ilişkin belgeyi imzalamayı reddettiğini söyledi.
 
Ermenistan Başbakanı, hazırlanan 17 nihai belgeden ikisinin revizyon için geri gönderildiğini belirterek, "Zirveye 17 karar taslağı sunuldu. 15'i üzerinde fikir birliğine vardık" dedi.
 
Paşinyan, "KGAÖ Kolektif Güvenlik Konseyi Deklarasyonu taslağı ve Ermenistan Cumhuriyeti'ne yardım sağlamak için ortak önlemler hakkında sonuç alınamadı. Bu haliyle, tüm saygıma rağmen, bu belgeleri imzalamaya hazır değilim” dedi.
 
Paşinyan'a göre Erivan'ın belgeleri imzalamama kararı için, "Nedeni, KGAÖ'nün Azerbaycan'ın Ermenistan'ın toprak bütünlüğüne yönelik saldırganlığı konusunda siyasi bir bildirimde bulunmamasıdır"
 
Öte yandan Sputnik'in haberine göre, Peskov, Ermenistan’ın Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nde (KGAÖ) kalıp kalmayacağı sorusuna, “Kalacak. Zirve, tüm zorluklara rağmen, liderlerin konuşmaları sırasında söylediklerine rağmen, her konuda anlaşmaya varılmamasına rağmen, bir kez daha bu formata ihtiyaç olduğunu gösterdi. Bu etkinlik, KGAÖ’ye ihtiyaç olduğunu ve örgütün yaşama kabiliyetini sergiledi” cevabını verdi.
 
KGAÖ’nün, Kazakistan’daki olayların çözümünde çok önemli rol oynadığını kaydeden Kremlin Sözcüsü, “Bu, örgüte üye bir ülkenin talebi üzerine gerçekleşen ilk ve yapıcı bir müdahaleydi. Bu müdahale durumun istikrara kavuşmasına yol açtı, Kazakistan’a olumlu kalkınma yörüngesine girmesine yardımcı oldu” ifadesini kullandı.
 
“KGAÖ’ye ihtiyaç var” diye vurgulayan Peskov, sözlerini şöyle sürdürdü: “Görüşmelerin zor geçmesi ise hepimizin bulunduğu durumun karmaşık olmasından kaynaklanıyor. Çok sayıda çatışma, çok sayıda anlaşmazlık, uluslararası ilişkilerde ve genel olarak uluslararası ilişki sisteminde paradigmanın değişmesi. Hepimiz tüm bunlardan geçiyoruz.”
 
Azerbaycan ve Ermenistan’ın barış anlaşması imzalamasının çok önemli olduğunu dile getiren Kremlin Sözcüsü Peskov, “Bu başlıca görev. Bu görevin yerine getirilmesi için birbirimizle yarışa girmeden maksimum çaba harcamalıyız. İki ülkeye barış anlaşmasını imzalamalarına yardımcı olmalıyız” diye konuştu.
 
Barış anlaşması konusunun çok sayıda ayrıntı ve nüansa sahip olduğunu söyleyen Peskov, “Bu nüansların hala müzakere edilmesi gerekecek” ifadesini kullandı.
 
Peskov, zirvede Tacikistan ve Kırgızistan arasındaki çatışmanın ele alınıp alınmadığı sorusu üzerine, “Ele alındı. Örgüt içerisinde, üye ülkeler arasında bu çatışmalı durumlardan kurtulma yönünde siyasi irade var. Ülke liderleri bu ihtiyacının farkında, ama bu çalışmalar zor ve devam edecek” dedi.
 
Önceki gelişmeler:
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sınırların belirlenmesi, ulaşım ağlarının yeniden açılması ve insani sorunlar konusunda alınacak kararların Azerbaycan ile Ermenistan'ın barış anlaşmasını imzalamasına imkan sunacağını ifade etti.
 
Erivan'da düzenlenen Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) Zirvesi'nde konuşan Putin, Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan arasında imzalanan üçlü anlaşmaların uygulanacağını umduğunu, zira bunun Bakü ile Erivan için barış anlaşmasının önünü açacağını kaydetti.
 
Sputnik'in haberine göre Putin, "Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerde kalıcı normalleşme, yalnızca sınırların belirlenmesi, ulaşım ağlarının önündeki engellerin kaldırılması, insani sorunların çözülmesi konularında daha önce yapılan anlaşmalar tutarlı bir şekilde uygulanması halinde sağlanabilir. En nihayetinde bunun Bakü ve Erivan arasında barış anlaşması imzalanmasının önünü açacağını umuyoruz" dedi.
 
Rusya lideri, bugün Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'la yaptığı kısa görüşmede bu hususu ele aldıklarını ve elbette daha etraflı bir şekilde istişare edeceklerini söyledi.
 
Kazakistan'da bu yıl başında yaşanan olaylar nedeniyle düzenlenen KGAÖ barış gücü harekatı sırasında son derece faydalı bir deneyim elde ettiklerini anımsatan Putin, bu deneyimin KGAÖ ülkeleri ve sekreterliği tarafından analiz edildiğini ve barış güçlerinin modern silahlar, askeri teçhizat ve özel araçlarla donatılmasını desteklediğini vurguladı.
 
Putin, zirvede KGAÖ liderlerine Ukrayna'daki son gelişmeler hakkında bilgi vereceğini ifade etti. 
 
23.11.2022

Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
ANKET
Hayatınız ve işiniz için 2023'e kıyasla genel 2024 beklentiniz nedir?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама