Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'nın çıkışı dışarıda değil, içeride"

Rusya'nın önde gelen dış politika analistlerinden, Kremlin'e en yakın isimlerden Fyodor Lukyanov, önümüzdeki dönemde Rusya için alışılmış biçimiyle dış politikanın sona erdiğini iddia etti. Kommersant için bir değerlendirme kaleme alan Russia in Global Affairs dergisinin editörü ve Dış Politika ve Savunma Konseyi'nin başkanı Lukyanov, yazısının başlığını "Uluslararası Durum Bakanlığı" şeklide koydu.
 
Analist, alışılmış biçimiyle Rusya'nın dış politikadaki amacının Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla birlikte kaybedilen statünün geri kazanılması olduğunu ve Rusya'nın 2000'lerin ortasında şu veya bu ölçüde bu amacına ulaştığını söyledi.
 
Ancak Lukyanov bu bakış açısının artık anlamını yitirdiği görüşünde. Buna göre, "dağın tepesinden kopan bir çığ gibi ilerleyen değişim sürecine etkide bulunmak artık sadece Rusya'nın değil, diğer ülkelerin de gücü dışında". Üstelik analiste göre, Rusya'nın yakın geçmişte elde ettiği kazanımları büyük oranda ortadan kaldıran bu "doğal felaket", Rusya'nın egemen bir devlet olarak aldığı kararların sonucunda gerçekleşti.
 
Bu yüzden Lukyanov'a göre "dış politikanın" yerini artık, etkili ve hızlı biçimde yanıtlar gerektiren "uluslararası durum" almış durumda ve Rusya'nın "önünde beliren imkanlara" kıyasla "baş etmesi gereken meselelerin" sayısı daha fazla.
 
Lukyanov'a göre Rusya'nın bu meselelerle baş etmede kullanacağı temel ensturman diplomasiden ziyade küresel bağlamda "varlığını sürdürmek" olacak.
 
Analist, Rusya'nın dünya haritasındaki yerinin "dünya düzenine şekil verme çabalarına" değil, ülke içindeki siyasi ve sosyo-ekonomik görevlerin yerine getirilmesine bağlı olduğunu belirtiyor.
 
Foyodor Lukyanov'a göre, toplumun ve devletin birbirine güvendiği ve rüzgarın arkadan esmediği bir ortamda ortaklaşa yaratma becerisine sahip olduğu bir ülkenin inşası önümüzdeki yılların ana projesi olacak.
 
Rus dış politika camiasının temel görevi ise Rusya'nın varlığını sürdürebilmesi ve kalkınabilmesine yardımcı olabilecek ülke ve kurumlarla her türden bağlar kurmak olmalı. Lukyanov, böyle bir ortamda batılı ülkelerde polemiğe girmenin faydasız olduğunu ve polemiklerden en çok zararı Rusya'ya vereceği görüşünde.
 
3.5.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi