Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Anasayfa

Biden'ın görüşü: "Bana kalırsa Putin Ukrayna'yı istila edecek"

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna krizine ilişkin açıklamalarında Rusya'yı hedef alarak, "(Rusya Devlet Başkanı) Putin, Ukrayna işler kızışırsa uygulanacak yaptırımları daha görmedi" diyerek, 'Rusya'nın Ukrayna'yı istila edeceğini düşündüğünü' söyledi.
 
ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'da gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.
 
Biden'ın açıklamalarından öne çıkanları Sputnik derledi: 
 
"Şüphesiz geçen seneden daha iyi durumdayız, ABD bir daha kapanmaya gitmeyecek.
 
(Rusya Devlet Başkanı) Putin, Ukrayna işler kızışırsa uygulanacak yaptırımları daha görmedi.
 
Putin'in Ukrayna ile topyekun bir savaş istemediğini düşünüyorum, bunun aksi pahalıya mal olur.
 
Rusya, Ukrayna'yı işgal etme kararı alması felakete zemin hazırlar.
 
Bana kalırsa Putin Ukrayna'yı istila edecek.
 
Ukrayna'nın işgali durumunda Rus bankaları dolarla işlem yapamayacak.
 
Putin ile birbirimizi anlama konusunda herhangi bir sorunumuz yok.
 
Putin, Çin ile Batı arasındaki dünyada yerini bulmaya çalışıyor.
 
ABD'nin Çin'e yönelik gümrük vergilerini kaldırıp kaldırmayacağı henüz net değil, Ticaret Temsilcim konu üzerinde çalışıyor.
 
İran ile müzakerelerde henüz pes etme zamanı değil, bazı ilerlemeler kaydedildi.
 
NATO bünyesinde, Rusya'nın Ukrayna'daki olası bir eyleminde hangi ülkelerin ne yapmayı istediğine dair nüanslar mevcut.
 
Rusya'ya dolar işlemleriyle ilgili yaptırımların uygulanmasının biz ve Avrupa üzerinde olumsuz etkileri olacak.
 
ABD, Putin'in NATO'nun Ukrayna'daki stratejik silahlarının sınırlandırılması talebi üzerinde çalışabilir.
 
Ukrayna'nın yakın vadede NATO'ya girme ihtimali, demokrasi konusunda daha fazla gayret göstermelerine bağlı değil."
 
Öte yandan DW ve BBC'nin haberine göre, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal edeceği kaygıları artarken, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Moskova'ya ''diplomatik ve barışçıl bir yol seçmesi'' çağrısında bulundu. 
 
Blinken, başkent Kiev'de Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy ve mevkidaşı Dimitro Kuleba ile görüştü. Rusya'nın askeri operasyon düzenlemesi durumunda ABD'nin Ukrayna'ya destek olacağı sözü veren Blinken, Rusya'nın sınırdaki askeri varlığı göz önünde bulundurulduğunda böyle bir müdahalenin her an başlayabileceğini ifade etti.
 
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la planlanan görüşmesinde diplomatik kanalların açık tutulmasını umduğunu dile getiren Blinken, "Rusya ile yaşanan gerginliği yatıştırmak için önceliğimizin diplomatik yol olduğunu açıkça dile getirdik" dedi. Blinken, Rusya'nın tüm diplomatik çabalara rağmen şu ana kadar aksine gerginliği tırmandırıcı adımlar attığını da sözlerine ekledi. 
 
Lavrov'la görüşmesinde Rusya'nın diplomatik yolu reddetmesi durumunda bunun nelere mal olacağına da açıklık getirmeyi amaçladığını vurgulayan Blinken, ABD ve Avrupa'nın atacağı adımlara dikkat çekerek Rusya'ya yönelik ticari, mali ve ekonomik yaptırımlar uygulanacağını belirtti. Blinken'ın Cuma günü İsviçre'nin Cenevre kentinde Lavrov'la bir araya gelmesi bekleniyor. Blinken,
Perşembe günü de Berlin'de Almanya, Fransa ve İngiltere'nin dışişleri bakanlarıyla görüşecek.
 
Rusya ise Blinken'in Kiev'deki açıklamaları öncesinde NATO ülkelerinden Ukrayna'ya askeri desteğini ve silah satışını kesmesi istedi, ayrıca Washington'ı gerginliği tırmandırmakla suçladı. Rusya, Ukrayna sınırında yaklaşık 100 bin asker konuşlandırmış durumda. Rusya, NATO'dan Ukrayna'yı üyeliğe kabul etmeyerek kendisine güvenlik garantisi verilmesini istiyor.
 
Ukrayna'ya silah satışı yapan ülkeler arasında ABD ve İngiltere'nin yanı sıra Türkiye de bulunuyor. Rusya, Türkiye'yi de Ukrayna'ya askeri teçhizat satmaması yönünde uyarmıştı. Ukrayna, Almanya'dan da uzun zamandır savunma sistemleri satın almak istiyor. Ancak Almanya, buna yanaşmıyor.
 
Ukrayna hükümetine destek için gittiği Kiev'de açıklamalar yapan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ''Umarım diplomatik ve barışçıl bir yolda kalabiliriz. Ama sonuçta karar Başkan Putin'e ait'' dedi:
 
"Rusya bölgeye herhangi bir provokasyon ya da sebep olmadan asker yığıyor. Bu gücü ani bir kararla artırma yönünde planları olduğunu biliyoruz, bu da Başkan Putin'e Ukrayna'ya yönelik hızla agresif bir adım atma kapasitesi sağlıyor."
 
NATO ülkelerinin Ukrayna'ya askeri destek vermesi ve Rusya Doğu Avrupa'daki üyelerinin askeri gücünü artırma girişimlerini hatırlatan Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov ise, Ukrayna sınırındaki gerilimin sorumlusunun "Bölgede uçuşlarını artıran NATO uçakları olduğunu" savundu.
 
Blinken'ın Ukrayna'daki temaslarının ardından yarın Berlin'de Fransa, Almanya ve İngiltere dışişleri bakanları, Cuma günü de Cenevre'de Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'la bir araya gelmesi bekleniyor.
 
20.1.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi