Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Türkiye'ye aşı turları kaç ruble?

Daha önce yabancı aşılar için Hırvatistan, Sırbistan, Macaristan gibi ülkelere giden Rus turistler için Türkiye kapısı açıldı. Rusya'dan Türkiye'ye düzenlenen aşı turlarının asgari fiyatı 46 bin 400 ruble, yani 610 dolar olarak açıklandı.
 
Rusya Tur Operatörleri Birliği, aşı turuna imkan veren düzenlemelerin kabulünden sonra piyasada  tekliflerin ortaya çıkmaya başladığını duyurdu.
 
Russkiy Eskpres adlı firmanın başlattığı turlar 3, 4 ve 5 günlük düzenleniyor. Tur fiyatına uçak bileti, transferler, 3 yıldızlı otel konaklama ücreti, rehber ve aşı dahil.
 
Bu sayede Rusya vatandaşları Avrupa Birliği ülkelerine ve Amerika Birleşik Devletleri'ne girebilmek için bu ülkelerde kabul gören Pfizer ve BioNTech gibi aşıları olabilecek. Ancak Rus turistlerin sertifika alabilmeleri için iki doz aşı olmaları gerekiyor.
 
Geçtiğimiz hafta Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, ülkede turist olarak bulunan yabancıların da artık aşı olabileceği ve sertifika alabileceğini açıklamıştı.
 
Ancak sertifika konusu Rusya'da tartışılmaya devam ediyor.
 
RIA'nın haberibede, "Rus turistlerin Türkiye'de koronavirüse karşı aşı sertifikası verme sorunuyla karşı karşıya kalabileceği" iddia edildi.
 
Rus medyasında yer alan haberlere göre, Türkiye'de aşının kendisi üzcretisiz ama "aşı hizmeti" bedeli olarak yaklaşık 30 dolar civarında bir ücret ödenecek.
 
M24 TV'nin haberinde, "Türkiye'yi turist olarak ziyaret edenlere sertifika düzenlenmiyor. Bunun için ülkede oturma iznine sahip olmanız gerekir" iddiasını ortaya attı.
 
Haberde, "Türkiye'de turistler ya Pfizer / BionTech ya da Sinovac aşısı yaptırabilir. Her aşı için 400 Türk lirası (yaklaşık 2,2 bin ruble) ödemeniz gerekecek. Aşılanan kişinin bilgileri ilk enjeksiyondan sonra devlet bilgi sistemi eNabiz'e girilecek, ayrıca kağıt ve dijital sertifikalar da verilecek" deniyor.
 
Diğer yandan ATOR yetkilileri, iki doz Pfizer/ BionTech aşısı olan Rus turistlerin Avrupa Birliği tarafından kabul edilen aşısı sertifikası “Green Pass” alabileceklerini belirttiler. 
 
Rus turistlerin iki doz aşı için ya Türkiye'de iki hafta kalması, ya da iki kez gitmesi gerekecek.
 
20.1.2022
 

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi