Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Rusya'nın en gözde startup'ları

Forbes dergisi, Rusya’da yeni yılla birlikte en fazla dikkat çeken yeni startup (sıfırdan iş) projelerini mercek altına aldı. Online noter hizmetleri, çocuklar için çevrim içi yazılım okulu ve geçici personel bulma uygulaması 2022’nin ilk haftasında toplam 13 milyon dolardan fazla yatırım almayı başardı.
 
Rus ve Ukraynalılar tarafından geliştirilen ve büyük miktarda yatırım yapılan startup’ları inceleyen Forbes, bunlar içinde en fazla dikkat çeken üç girişimi tanıttı.
 
Çocuklar için online yazılım okulu Kodland, kuruluşundan itibaren 11 milyon dolar yatırım çekmeyi başardı. Bu miktarın 9 milyon dolardan fazlası bu sene aktarıldı.
 
Avrupalı Redseed Ventures fonunun yatırmcısı olduğu projede, Rus Baring Vostok fonu, yatırım grubu Kismet, Ukraynalı Flyer One Ventures ve Rusya’da Aleksandr Nevinskiy’in sahibi olduğu I2BF fonu da yer alıyor.
 
Rusya’daki Yüksek Ekonomi Okulu’nun mezunları Aleksandr Nosuliç ve Oleg Heyfets tarafından 2018’de kurulan Kodland, 8-17 yaş grubundaki çocuklar için Phthon, Unity, Roblox ve diğer platformlarda online progralama kursları sunuyor.
 
Uygulamanın şu ana kadar 40 farklı ülkede 16 binden fazla öğrencisi bulunuyor. 
 
OneNotary adlı online noter uygulaması da 2022’nin ilk haftasında  1,75 milyon dolar yatırım çekerek ilgi topladı.
 
Projeyi Rus TMT Investments, Ukraynalı Advantures Lab VC, GoodPaper Venture, Digital Future VC ve U.Ventures fonları yönetiyor.
 
2020’de Ukraynalı İvan Zinkov, Pavel Peçenıy, Tatyana Zavyalova, Oleg Zyus ve Vyaçeslav Enis tarafından kurulan ve ABD pazarında faaliyet yürüten OneNotary, evraklara online olarak noter onayı verilmesini sağlıyor. Sistemin bünyesinde 10 binden fazla noter çalışıyor.
 
ABD’de salgın sonrası alınan kararlarla 39 eyalette noter işlemleri online yapılabiliyor. 
 
Vyaçeslav Zaslavskiy ve Nikita İliçev tarafından 2019’da kurulan MyGig adlı uygulama ise AFK Sistema SmartTech, Rus yatırım platformu AltusCapital ve yatırm şirketi Brayne’den 120 milyon ruble yatırım aldı.
 
Bu uygulama sayesinde şirketler çok kısa süre içinde, sürekli ya da saatlik olarak çalışacak personellere ulaşabiliyor. Satış elemanı, kurye, hamal, şoför ve daha birçok farklı meslek grubundan kişiler uygulama üzerinden iş sahibi olabiliyor.
 
18.1.2022
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi