Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

1,6 milyar ruble borç silinecek

Rusya "mahkemesiz iflas" mekanizması sayesinde 1,6 milyar ruble (22 milyon dolar) borç silinecek. İzvestiya'nın Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı İlya Torosov'un açıklamalarına dayandırdığı habere göre, yeni kurulan mekanizmaya son bir yılda 12 bin vatandaş başvurdu, bunlardan 5 bininin başvurusu onaylandı, 7 bininin ise reddedildi.
 
Mahkemeye gitmeden iflasını isteyerek borçlarını temizleyenlerin sayısı ise 2 bin 500'e yakın. Bu kişilerin mekanizma kurulduktan hemen sonra başvuran ve 6 aylık zorunlu süreyi dolduran kimseler olduğuna dikkat çekiliyor.
 
1 Eylül 2020'de yürürlüğe giren yeni yasa uyarınca, gerçek kişilerin 50 bin - 500 bin ruble arası borçlar nedeniyle bireysel iflas kararı alabilmeleri için mahkemeye gitmeleri şartı kaldırılmıştı. Buna göre, iflas işlemleri devlet hizmetlerinin görüldüğü, MFTs tabir edilen Çok Fonksiyonlu Merkezler üzerinden yürütülüyor.
 
1 Eylülden itibaren yürürlüğe giren uygulamayla birlikte, ödeme gücü kalmayan ve iflasını isteyen vatandaşlar başvuru sırasında borçlu olduğu bütün bankaları, kuruluşları beyan etmek zorunda. Ancak iflas için başvuruda bulunmak için, borçluya karşı resmi icra takiplerinin sona ermiş ve mal varlığı olmadığının resmen tespiti şartı var.
 
Başvurunun ardından MFTs'nin bir günlük süre içinde gerekli kontrolleri yapmasından sonra, verilerin doğruluğu teyit edilirse bu borçlardan kaynaklanan cezalar iptal edilecek. 
 
İflas sürecinin tamamlanması için 6 aylık bir süre öngörülüyor. Bu süre sonunda başvurusu sahibi dilekçesinde yer verdiği borç yükümlülüklerinden kurtuluyor. Banka borçlarından devlete ya da JKH (konut genel giderleri) kurumuna kadar tüm borçlar bu kapsamda. Ancak kişisel iflas, nafaka borcunu ortadan kaldırmıyor.
 
Mahkemeye gitmeden iflas sürecine bir kere başvuran vatandaşların ikinci kez başvuruda bulunabilmeleri içinse 10 yıllık bir süre geçmesi gerek.
 
Ancak bu uygulamanın en önemli sonucu olarak, bu yolla iflas eden bir kişi bir daha yeni kredi başvurusunda da bulunamayacak.
 
21.9.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş çıkabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi