Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Duma seçimleri: Kim, ne kazandı?

Rusya'da Duma seçimleri tamamlandı, oy sayımı devam ediyor. Seçimde iktidar açısından bir sürpriz yaşanmadı. Beklenen oranda oy alınacağı ve 2024 başkanlık seçimi öncesinde Kremlin'in istediği "sorunsuz, sert muhalefetsiz" bir Duma oluşacağı anlaşılıyor.
 
2016 seçiminde 4 partinin bulunduğu Duma'ya bu kez 5. parti olarak giren Yeni İnsanlar da, bir çok analist tarafından yine Kremlin tarafından el altından desteklenen, liberal genç kesime hitap etmeye çalışan, yani parlamento dışı muhalefeti de Duma içinde temsil ediliyor gösterme amaçlı bir siyasi proje olarak niteleniyor. 
 
Şu ana kadar, yüzde 75'lik oy sayımı sonrası çıkan tablo, seçimde iktidarın oylarını büyük ölçüde koruyacağı yönünde.
 
Mevcut sonuçlar, oyunu en çok arttıran partinin Rusya Komünist Partisi olduğunu gösteriyor.
 
2016'da yüzde 13,34 oy alan Komünist Parti bu kez yüzde 20'yi bulacağa benziyor.
 
Ancak Duma'da "ana muhalefet partisi" konumunda olsa da Kremlin'in politikalarını genel olarak destekleyen Komünist Parti, uzun yıllardan beri iktidar için bir tehdit ya da siyasi rakip olarak algılanmıyor.
 
Jirinovski ise bir önceki seçimdeki yüzde 13,14'den yüzde 7,5 civarına gerileyeceğe benziyor. Bir önceki seçimlerde Komünistlerle aynı oyu alan Jirinovski, kan kaybediyor.
 
Şu anki tablo, iktidar partisi Birleşik Rusya'nın yüzde 50 civarı oy alacağı, Duma'ya girecek diğer dört ya da beş partinin de geleneksel olarak Kremlin politikalarına zımni destek vereceği ve 2024 seçimlerine Putin'in sorunsuz olarak ilerleyeceği yönünde.
 
Yani katılım yüzde 45'i geçmese de, ortaya çıkan sonuçlar Kremlin açısından tatmin edici. Hem iktidarın tüm ekonomik zorluklara rağmen oyunu koruduğu algısı, hem de Duma'ya "dört muhalif parti"nin girdiği görüntüsü Kremlin tarafından  dışarıya yansıtılmak istenen "dengeli, mücadeleci, adil bir seçim" mesajını destekliyor.
 
Bu arada 90'ların başından beri var olan liberal Yabloko  Partisi'nin erimesi üzerine, bu alandaki boşluğun yeni parti ile "panlı" olarak doldurulduğu ve Rusy'daki yüzü liberal dünyaya dönük kitlelere "kontrollü alternatif" yaratıldığı yorumu yapılıyor. Bu bakış açısına göre, yıllardır Zuganov, Jirinovski, Mironov gibi "eski tüfek" politikacılardan bıkan genç ve liberal kitleyi cezbetmesi umulan yeni bir parti Duma'da temsil edilecek.
 
Parlamento dışı muhalifler ortada, her şeyin iktidarın kontrolünde olduğu, istenen tablonun yaratıldığı bir seçim projesi olduğunu iddia ederken, iktidar ise istikrar, güven, düzen, sosyal devlet desteği isteyen seçmenin Putin'in partisi Birleşik Rusya'nın arkasında durarak desteğini sürdürdüğünü savunuyor. 
 
 
Yüzde 75'lik oy sayımınına göre, Birleşik Rusya yüzde 49,42 oy ile ilk sırada. 
 
Yüzde 5'lik barajı aşarak Duma'ya girmesi beklenen partilerin oy oranları:
 
1. "Birleşik Rusya" - % 49,42
 
2. Komünist Parti - % 19,82,
 
3. LDPR - % 7.55,
 
4. "Adil Rusya" - % 7.37,
 
6. "Yeni İnsanlar" - %5,37,
 
 
2016'daki önceki Duma seçimlerinde barajı geçen partilerin oy oranları şöyleydi:
 
1. "Birleşik Rusya" - % 54,20
 
2. Komünist Parti - % 13,34,
 
3. LDPR - % 13,14
 
4. "Adil Rusya" - % 6.22,
 
 
2016'daki önceki Duma seçimlerinde barajı geçen partilerin oy oranları şöyleydi:
 
1. "Birleşik Rusya" - % 54,20
 
2. Komünist Parti - % 13,34,
 
3. LDPR - % 13,14
 
4. "Adil Rusya" - % 6.22,
 
20.9.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi