Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Avrupa’da doğal gaz fiyatında yeni rekor: 800 doları geçti!

Avrupa spot doğal gaz piyasasında tarihin en yüksek fiyatı görüldü. Londra Borsası verilerine göre, ekim vadeli bin metreküp satış fiyatı bu sabah 801 dolara kadar yükseldi. Avrupa’da sene başından bu yana doğal gaz fiyatlarında yaklaşık yüzde 25 artış kaydedildi. 
 
Gazprom’un, Kuzey Akım 2’nin başlatılması beklentisiyle Ukrayna üzerinden tam kapasiteyle doğal gaz sevkiyatını reddetmesinin ardından fiyatlar bir kez daha yükselişe geçti.
 
Rusya Ulusal Enerji Güvenliği ve Finans Üniversitesi Vakfı uzmanı Stansilav Mitrahoviç, Business Fm'e yaptığı değerlendirmede, “Sadece doğal gaz değil, genel olarak enerji kaynakları tüketicileri için durum zor, şimdi fiyatlar pahalı, elektriğe de önemli ölçüde zam geldi” dedi.
 
Avrupa'da son dönemde yazların aşırı sıcak, kışların soğuk geçtiğine işaret eden uzman, “Öte yandan, gaz arzını ne pahasına olursa olsun çeşitlendirmek, kısa vadeli sözleşmeler ve spot fiyatlandırma lehine uzun vadeli sözleşmelerden kaçınmak söz konusu” diye konuştu.
 
Mitrahocviç, Avrupa’nın Kuzey Akım 2 ve devamı olan Opal doğal gaz boru hatlarına yönelil engeller çıkarmaması halinde fiyatlardaki artışın durabileceğini öngördü.
 
14.9.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi