Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Hint varyantı korkusu: Rusya'da antikor oranı düşenler 2. kez aşılanıyor

Rusya’da henüz iki doz aşı yaptıranların oranı yüzde 10’u zor bulurken, şimdi artan Hint varyantı tehdidi karşısında “ikinci aşılama” gündemde.

Rusya Sağlık Bakanlığı, koronavirüsün daha bulaşıcı ve tehlikeli Hint varyantıyla mücadele etmek için bir yeniden aşılama programı hazırlıyor. 

Kommersant gazetesi, aşı yaptırmış olmasına karşın antikor düzeyi düşen kişilere bugünden başlayarak  ikinci tur aşı imkanı verileceğini duyurdu.

Bu kapsamda antikor düzeyi düşen hamile kadınların da yeniden aşılanacağı belirtiliyor. 

Sputnik V aşısını geliştiren Gamaleya Enstitüsü'nün araştırmasına göre aşı, Hindistan varyantına karşı şu an tek etkili koruma yöntemi. Aşı sayesinde orta ve şiddetli hastalık riski 14 kat azaltılabiliyor.

Bu arada Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov da, aşının yenilenmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi. 

Peskov konuyu yakından takip ettiklerini, bu konuda Başkan Putin’in değil doktorların ne düşündüğünün önemli olduğunu kaydetti.

Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, başkentin daha önce aşılanmış bazı kişilerde düşük antikor oranı ve Kovid-19 virüsü tespit edildiğini itiraf etti. Sobyanib, "Yeniden aşılamaya hemen başlamak çok önemli ve gerekli” dedi.

Bu arada hafta sonu Moskova’da bazı aşı noktalarının önünde kuyruklar oluştu. Bazı sektörlerde çalışanlar için ilk kez zorunluluk getirilmesi sonrası, aşı yaptıranların sayısında artış gözleniyor.

21.6.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi