Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Rusya'da Türkiye'ye gidecek turistler için 3 seçenek bugün masada

Türkiye'de rekor kıran Kobid-19 vakaları nedeniyle Rusya hükümeti, yaz sezonu için start verilecek Mayıs tatili arifesinde alınacak önlemleri bugün masaya yatırıyor. 
Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor), hükümete alınabilecek olası önlemler konusunda bugün brifing verecek.

Masada Türkiye ile ilgili iki seçeneği olduğu bildiriliyor: Uçuşların yasaklanması ve ya da Türkiye'ye tatil gidenlere dönüşte "zorunlu aşılama".

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova, Türkiye’de koronavirüs vaka sayılarındaki hızlı artışa dikkat çekerek “Türkiye’de hasta sayısı birkaç haftada 3,5-4 kat arttı"demiş ve turistleri risk almamaya çağırmıştı. 

Rusya Başbakanı Mikhail Mişustin hafta başında, Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova ve Federal Başhekim Anna Popova'ya Türkiye'den yeni Kovid-19 varyantlarının "ithali"ne karşı Rusya'nın güvenliğini sağlamak için önlemler geliştirmeleri talimatı vermişti. 

Rusya'da sektörün önde gelen yayın organlarından Turprom'a göre, Rus hükümetinin bugünlerde alması beklenen kararı, piyasanın beklediğinden daha esnek olabilir.

Sektör temsilcileri, Bakanlar Kurulu'nun Rus turistlerin güvenliğini sağlamak için iki seçeneği değerlendirdiğini düşünüyor. Bunlardan ilk "hafif önlem" olarak Türkiye'ye tur satışlarının ve uçuşların hava yolculuğunun yasaklanmayacağı, ancak ülkeden dönen tüm Rus turistler için zorunlu iki haftalık karantina getirileceği yolunda.

İkinci seçenek ise İngiltere örneğindeki gibi, Türkiye'ye yapılan uçuşların ve tur satışlarının tamamen askıya alınması. Böylesi bir kararın Rus turist akışını sıfıra düşüreceği ve sektörde şirket iflaslarının önünü açacağı şeklinde. 

Ancak bugün bakanlar kurulu öncesi üçüncü bir seçenek ihtimali doğdu. Bu da Türkiye'yi ziyaret etmek isteyen turistler için "aşı zorunluluğu" getirilmesi.

Bunun sadece Türkiye ile sınırlı olmayacağı, yurt dışına tatil gidiş için genel kural olarak  "aşı sertifikası"nın zorunlu hale getirilebileceği vurgulanıyor.

Bu 3. seçeneğin Türkiye'ye turist akışını azaltacağı ancak ilk iki seçenekteki kadar "ağır darbe" vurmayacağı belirtiliyor.

9.4.2021


Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi