Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Zam rekoru kırıldığı hafta Rusya Türkiye'nin domates kotasını yükseltti

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Rusya'nın domates ihracatına ilişkin uyguladığı kotanın 200 bin tondan 250 bin tona yükseltildiğini açıkladı. 

Pekcan  Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:
 
“Rusya’nın domates ihracatımıza yönelik uyguladığı kota 200 bin tondan 250 bin tona yükseltildi. Rusya’nın konuya ilişkin kararnamesinin onay süreci tamamlandı ve kararname az önce yayımlandı. Kararname 10 gün sonra yürürlüğe girecek. Çiftçilerimize, ihracatçımıza hayırlı olsun.”

Bu açıklama, Rsya'da son bir haftada yüzde 3,5 ile domatein "zam şampiyonu" olduğunun açıklandığı güne denk geldi. Rusya'da 12-18 Ocak haftasında yüzde 0,2 enflasyon kaydedilirken en büyük artış domatesta yaşandı. Rusya'da 2020 enflasyonu yüzde 4,9 olmuştu.

Rusya, Türkiye ile 2015 yılı kasımındaki uçak krizi sonrası domatesie ambargo kararı almış, 2017 kasım ayında tekrar kotalı olarakj ihracata izin çıkmıştı. Kota önce 100 bin, sonra 150 bin olmuş, 7 Mart 2020 tarihinde 200 bin tona çıkarılmıştı. Bu kota, yıl bitmeden 2020’nin kasım ayı sonunda doldurmuştu.

20.1.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi