Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Navalnıy'ın 'Putin Sarayı' iddiasına yanıt

Rusya'da muhalif siyasetçi Aleksey Navalnıy tarafından ortaya atılan, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Gelencik'te çok büyük bir sarayı bulunduğuna dair iddia Kremlin tarafından yalanlandı.

Basın mensuplarının Navalnıy'ın iddiasıyla ilgili soruları yanıtlayan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bunun 'uydurulmuş saçmalık' olduğunu belirtti.
 
Sputnik'in haberine göre Peskov, "Bu konunun 3-4 yıl önce gündeme geldiğini biliyorsunuz. Bu imaları daha önce birkaç kez kullanmaya çalıştılar. Çoğu zaman bunu kanıtlamak, en az bir şeyler sunmak için en ufak bir girişimde dahi bulunmadılar" ifadelerini kullandı.
 
Son iddialardaki tek yeniliğin 'geçmişe ait montajlanmış görüntüler' olduğunun altını çizen Peskov, havuzla ilgili bölümde Putin'in Yenisey'de yüzerken çekildiği ve halihazırda tüm dünyanın gördüğü görüntülerin kullanıldığını vurguladı.
 
Devlet Başkanı Putin'e karşı hazırlanan ve hazırlanmakta olan enformasyon saldırıları hakkında uzun süredir bilgi sahibi olduklarını anlatan Peskov, "Bu saldırılar önceden vardı ve maalesef olmaya devam edecek. Mevcut durumda Devlet Başkanı'na ait olmayan mülkler onunmuş gibi gösteriliyor. Rusya Devlet Başkanı'nın tüm mülkü, kendisi tarafından her yıl açıklanıyor" diye konuştu.
 
Peskov, Rusya vatandaşlarına Navalnıy'ın kurucusu olduğu Yolsuzlukla Mücadele Vakfı'na (FBK) para göndermeme çağrısı da yaptı.
 
Navalnıy'ın Almanya'dan Rusya'ya dönmeden hemen önce kaydettiği belirtilen 'Putin'in Sarayı' adlı videoda Rus liderin Karadeniz kıyısındaki Gelencik'te 100 milyar rubleye (1.3 milyar dolar) saray yaptırdığı öne sürülmüştü.

Bu arada  Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ideolojisinin Batı'yla değil, Rusya'nın refahıyla ilişkili olduğunu ifade etti.

ABD'nin eski Moskova Büyükelçisi Michael McFaul, Foreign Affairs dergisine verdiği mülakatta Putin'in antiliberal, antidemokratik ve Batı karşıtı düşüncelere sahip olduğunu öne sürmüştü.
 
Gazetecilerin soruları üzerine McFaul'un sözlerini yorumlayan Peskov, liberalizm fikirlerinin Putin'e yakın olduğunu kaydetti.
 
Putin'in ideolojisinin Batı karşıtı olmadığını, Rusya'nın refahıyla ilişkili olduğunu belirten Peskov, "Putin'in ideolojisi yurtdışıyla bağlantılı olamaz. Putin'in ana ideolojisi, Rusya'nın ve her Rusya vatandaşının gelişimini, istikrarını ve refahını öngörüyor, Putin'in ideolojisinin temelinde bu yatıyor" dedi.
 
Dış politika hedefleri, dış politika ideolojisi, diğer ülkelerle ilişkilerin geliştirilmesi gibi diğer unsurların bu ana ideolojinin altında bulunduğunu söyleyen Peskov, her şeyin Rusya'nın ve Rusların çıkarlarına uygun olması gerektiğini vurguladı.
 
Liberalizm fikirlerinin Putin'e yakın olduğuna ancak farklı liberalizm anlayışları bulunduğuna dikkat çeken Peskov, "Şimdi Amerikan liberalizminin fikirlerinin birilerinin ilgisini çekebileceğini söyleyebilir miyiz? Ayrıca dünyanın hiçbir yerinde net bir liberalizm bulunmuyor ancak neredeyse her ülkede liberalizmin unsurları mevcut. Bizim ülkemizde dahil" diye konuştu.

20/1/2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi