Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

İnşaat sektörüne Putin desteği

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, inşaat sektöründe son dönemde kritik aşamaya gelen işçi açığının kapatılabilmesi için doğrudan devreye girdi. Putin, hükümete verdiği talimatla, 1 Mart 2021’e kadar, yabancı inşaat işçilerinin istihdamının kolaylaştırılması konusunda gerekli önlemlerin alınmasını istedi. 

Kremlin’in resmi web sitesinde yayınlanan talimatta, "Rusya Federasyonu Hükümeti, Rusya Federasyonu Devlet Konseyi Komisyonu ile birlikte, daha önce verilen talimatları dikkate alarak, inşaat, konut ve toplumsal hizmetler, kentsel çevre hizmetleri için Rusya Federasyonu vatandaşı olmayan işçileri pazara çekmek amacıyla basitleştirilmiş bir prosedür oluşturma konusunu sonuçlandırmalıdır" denildi.

Bu konuda düzenlemeler yapılması için hükümete 1 Mart’a kadar süre verildi.

Rusya’da inşaat sektöründe artan göçmen işçi sıkıntısı, kısa süre önce Rusya Federasyonu Birinci Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov tarafından gündeme getirilmişti.

Beleosuv, şantiyelerde "büyük eleman sıkıntısı yaşandığını" belirterek, bunu "pandemi nedeniyle yabancıların ve göçmenlerin gelememelerine” bağlamıştı.

Rusya’da koronavirüs salgınına rağmen geçen yıl en aktif sektörlerin başında inşaat geliyordu. Özellikle ipotek faizlerinin devlet sübvansiyonu ile düşürülmesi sonucu, konut projelerine ilgide patlama yaşanmış, çok sayıda yeni inşaat projesi gerçekleştirilmişti.

Özellikle Moskova pazarında en aktif şirketlerin başında Türk inşaatçılar geliyor.

Putin’in işçi açığının kapatılması için prosedürü kolaylaştırma kararının, Türk şirketlerinin çalışmalarını ve istihdamını da olumlu etkileyeceği bildiriliyor
 
18.1.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi