Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Putin "Nükleer anlaşmasını koşulsuz 1 yıl uzatalım" dedi, ABD reddetti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD ile nükleer silahların kısıtlanmasına yönelik kalan son anlaşma olan Stratejik Saldırı Silahlarının Azaltılması Anlaşması’nın (Yeni START) koşulsuz olarak 1 yıl uzatılmasını teklif etti. ABD ise teklifi reddetti. 

Rusya Güvenlik Konseyi üyeleri ile görüşen Putin, “Bir teklifim var, mevcut anlaşmayı hiçbir koşul olmadan en azından bir yıl uzatalım. Bu tür anlaşmalarda düzenlenen sorunlara ilişkin tüm parametreler konusunda anlamlı görüşmeler gerçekleştirebilmek, ülkelerimiz ve stratejik istikrarın korunmasıyla ilgilenen tüm ülkeleri Stratejik Saldırı Silahlarının Azaltılması Anlaşması gibi önemli bir belgeden mahrum bırakmamak için bunu yapalım” ifadelerini kullandı.

Anlaşmanın yerine bu tür başka bir anlaşma koyulmamasının üzücü olacağını belirten Putin, geçmiş yıllarda Yeni START anlaşmasının doğru şekilde işlediğini ve görevini tamamladığını ifade etti.

Dünyayı stratejik saldırı silahlarına ilişkin bir anlaşmasız bırakmak gibi bir risk olduğunu belirten Putin, “Bizim elimizde henüz ABD’lilerin elinde olmayan silahlar var, en azından şimdilik. Ancak biz meselenin bu kısmını görüşmeyi reddetmiyoruz” dedi.

Putin, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a Rusya’nın tutumunu iletmesi ve yakın gelecekte kendilerinden bazı anlaşılabilir yanıtlar almaya çalışması talimatı verdi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien, Rus lider Putin'in Moskova ve Washington arasındaki nükleer silahların kısıtlanmasına yönelik son anlaşma olan Stratejik Saldırı Silahlarının Azaltılması Anlaşması'nın (Yeni START) koşulsuz olarak 1 yıl uzatılması için yaptığı teklifi reddettiklerini açıkladı.
 
O'Brien, "Bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Yeni START'ın nükleer savaş başlıkları dondurulmadan uzatılması yönünde yaptığı teklif başarısızlığa mahkum. ABD, tüm dünyanın güvenliğini sağlayan silahların kontrolüne ciddiyetle yaklaşıyor" dedi.

ABD'nin her iki ülkenin nükleer savaş başlığı sayısını limit koyması karşılığında anlaşmayı bir yıl uzatmayı önerdiğini kaydeden O'Brien, "Bu, her iki tarafın da yararına olur ve Cenevre'de mevkidaşımla görüştüğümde Rusların bu teklifi kabul edeceğini düşündük" ifadelerini kullandı.

O'Brien, Rusya'nın 'pahalıya mal olacak silahlanma yarışı başlayana kadar' tutumunu gözden geçireceğini umduklarını da ekledi. (Sputnik)
 
16.10.2020


Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi