Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Yurt dışı hesapların Rusya'ya beyanı

Ülke dışında banka hesabı olan Rusya pasaportu sahiplerinin kaygıyla bekledikleri yasal düzenleme ile ilgili yeni karar:  Rusya vatandaşları için yurt dışı banka hesap hareketlerinin bildirilmesi gereken son tarih, koronavirüs salgını nedeniyle ertelendi.

Vedomosti gazetesinin haberine göre, Rusya Bakanlar Kurulu, yurt dışındaki banka hesap hareketlerinin yeni düzenleme ile 1 Aralık 2020’ye kadar bildirilmesinin zorunlu olduğunu duyurdu. Daha önce bu tarih 1 Haziran idi. 

Kararın gerekçesi olarak, salgın koşullarında yabancı bankalarda bilgilere erişimle ilgili yaşanabilecek olası zorluklar gösterildi.

Rusya vatandaşlarının ve ülkede sürekli oturum sahibi yabancıların yurt dışı banka hesap hareketlerini Vergi Dairesi’ne bildirmeleri gerekiyor. Rusya’da yılda 183 günden az yaşayan kişilerin bu yükümlülüğü bulunmuyor. Rusya tarafından tanınan ikinci vatandaşlığı olanların da hesaplarını bildirmeleri gerekiyor.

Son günü geçirenlere 300 ila 3 bin, beyanda bulunmayanlara 2 bin ila 3 bin ruble arasında ceza verilmesi öngörülüyor. Aynı ihlali tekrarlayanlar için ise ceza miktarı 10-20 bin ruble. Vadesinde bildirimde bulunmayanlar ise, "yasadışı para operasyonu" kapsamında değerlendirilerek para miktarının 4'te 3'üne kadar ağır cezalarla tehdit ediliyor. 

2019'da çıkan "liberalleştime yasası" ile, yurt dışı hesaplarında 500 bin rubleden (yaklaşık 8 bin 600 dolar) az para bulunması durumunda bildirim şartı kaldırılmıştı. Vedomosti, bu miktarın toplam değil, her hesap için ayrı ayrı dikkate alınacağını yazıyor. 

29.6.2020
 


Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi