Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da sanayi üretimi sancılı: İyimserlik son 3 yılın dibinde...

Rusya’da sanayi üretiminin ekim ayında yüzde 2,6 arttığı ama yüzde 3 olan bir önceki aya göre gerilediği açıklandığı gün, piyasanın nabzına dair önemli bir rapor açıklandı: Rusya sanayi sektörüne dair gidişatın değerlendirildiği “iyimserlik endeksi” kasım ayında da düşüşü sürdürerek 2016 yılından bu yana en kötü seviyeye geriledi. Yegor Gaydar Ekonomi ve Girişimcilik Enstitüsü’nün raporunda, kasım ayında sanayi sektöründe “iyimserlik endeksi”nin sıfır seviyesine gerilediği belirtildi.

Endeks, sanayi sektörünün temsilcileri ile yapılan ankete göre oluşturuluyor. 

Business FM'e araştırma sonuçlarını değerlendiren Sergey Tsuhlo adlı uzman, “Her ekonomide üreticiler için temel sorun, ürünlerine olan talebin azalmasıdır. Son verilere göre, maalesef, Rus ürünlerine olan talep azalıyor. Rusya bakanlıklarının, kurumlarının ya da uluslararası kuruluşların tahminleri, önümüdeki iki yıl için sanayi sektöründe hissedilir bir büyümenin olmayacağı yönünde” dedi.

Yüksek Ekonomi Okulu öğretim görevlisi Georgiy Ostapkoviç ise, “İşletmeler, geleceklerine ve mali durumlarına dair endişeli. Resmi veriler ise sanayide işlerin yolunda olduğuna işaret ediyor.

Sanayi verileri, inşaat ve hatta tarımdan bile daha olumlu. Sanayicilerin büyük siparişleri olmasa da, sektörün hala normal seyrinde olduğu görülüyor.

Yıl sonunda sanayi sektöründe büyümenin yüzde 2,2-2,3 civarında kaydedileceğini düşünüyorum. Bugünkü şartlarda bu tatmin edici bir tablo” değerlendirmesinde bulundu.

20.11.2019
 
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi