Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

“Rusya, ‘Kanal İstanbul’a karşı çıkar”

Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Saydam, İstanbul Boğazı’na, suyolu projesi olan Kanal İstanbul’un yapılması durumunda Marmara ve Karadeniz’in tüm ekolojisinin değişeceğini söyledi. Rusya, Ukrayna ve Romanya için Karadeniz’in önemli olduğunun altını çizen Saydam, bu ülkelerin projeye karşı çıkacağına işaret etti.

İstanbul’un Avrupa Yakası'nda hayata geçirilecek olan, Karadeniz ile Marmara Denizi arasında yapay bir suyolu projesi olarak adlandırılan Kanal İstanbul tartışılmaya devam ediyor.

İlk kez 2011 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından ‘çılgın proje’ olarak nitelendirilerek kamuoyuna açıklanan “Kanal İstanbul” projesinin, İstanbul Boğazı'ndaki gemi trafiğini rahatlatmak adına yapılacağı belirtiliyor. Ancak bilim insanları bu projenin ekolojik sistemi bozacağını vurguluyor.

Bu projeye başından beri karşı çıkan isimlerden Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Saydam,

Kanal İstanbul projesine neden karşı çıktığını ayrıntılarıyla RS FM’e anlattı.

Karadeniz’in, “Tuna, Sakarya, Çoruh, Yeşilırmak” gibi tatlı su kaynaklarıyla beslenen bir havuz olduğunu belirten Saydam, “Karadeniz 3 musluktan doluyor, 2 musluktan yani İstanbul ve Çanakkale boğazlarından boşalıyor. Bir musluk daha yani Kanal İstanbul açılırsa sistem bozulur” diyor.

Marmara boşalmaya başladıkça Akdeniz’den gelen suyun artacağını belirten Prof. Saydam, “Karadeniz tuzlanınca ne olacağını bilemeyiz.

Rusya, Ukrayna, Romanya da biliyor. Bilime inanan hiçbir ülke buna izin vermez. Putin buna müsaade etmez. Dünya karşı çıkar. Bu projenin unutulması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Bir deniz bilimcisi de olan, boğaz sisteminin en iyi uzmanlarından Prof. Dr. Cemal Saydam, Kanal İstanbul projesinin Marmara’ya yeni bir organik yük getireceğini söyledi. Saydam, “Bu yük ilk 10 yılda Fosfat çoğalacak. Oksijensiz tabaka yüzeye çıkacak. Hidrojensülfür oluşur. Yani eski Haliç durumu ortaya çıkar. O zaman Marmara biter. İstanbul biter” diye konuştu.

İşte, Prof. Dr. Cemal Saydam’ın Kanal İstanbul projesine ilişkin dikkat çektiği noktalar...

“EKOSİSTEM BOZULUR, MARMARA BİTER”

Cemal Saydam: Kanal İstanbul dediğimiz zaman Karadeniz, Marmara, Boğazlar sistemine has bir döngüden bahsediyoruz. Bunun bir benzeri dünyanın hiçbir yerinde yok. Onun için “Panama var, Süveyş Kanalı var niye bizde olmasın” şeklinde bir yaklaşım, bizim denizlerimize uygulanacak bir yaklaşım değil. Basit olarak şöyle anlatıyorum: Karadeniz’i bir havuz olarak düşünün. O havuzu dolduran 3 tane ana musluk var, Tuna, Dinyeper, Dinyester nehirleri. Boşaltan da bir tane musluk var, şimdilik İstanbul Boğazı. Giren suyun debisini artırmadan, çıkan musluğu ikiye çıkarırsanız, ufak bile olsa Boğaz’a göreceli olarak mutlaka ekosistem üzerine bir etki yapacak. Onun Marmara’ya yapacağı etkiyi biliyoruz.

 “İSTANBUL, HİDROJEN SÜLFÜRLE KAPLANIR”

 Her lodosta İstanbul’un hidrojen sülfür denen kötü bir kokuyla kaplanma riski var. Bütün bunlar olunca tabi “Karadeniz’in suyu azalacak” şeklinde ifade ediyorum ama elbet suyu azalmayacak. Karadeniz’e giren Akdeniz suyu miktarı artacak. Böyle olunca Karadeniz’in tuzlanması artacak. Şimdi bir denizin tuzlanma oranını alışılagelmişin dışında artırmağa başladığınız zaman ekoloji buna muhakkak bir cevap verecek. Onun için diyoruz ki bu projeyi yapmayın. (RS FM)

25.10.2013

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi